dnes je 22.5.2024

Input:

CorelDRAW: Tvarování

29.9.2011, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním návodu si vytvoříme několik tvarů, které mohou být například součástí loga, anebo jen zdrojem pro další dotvarování. Také si předvedeme, který nástroj z kontejneru Tvar je na co nejvhodnější.

Spustíme CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn. Prvním příkladem, který si předvedeme, bude výseč, připomínající tvar Měsíce. Velmi často se setkáváme s tvary, které pouze obohatí naší grafiku. Ne všichni ovládají CorelDRAW natolik, aby udělali například tento tvar dvěma kroky. Tím prvním je tvorba dvou kruhů, druhým pak bude jejich umístění na sebe, označení v pořadí žlutý a šedý se stisknutou klávesou Shift a volba možnosti OříznoutPanelu vlastností.

Častým objektem, používaným při tvorbě vektorové grafiky, je také jakási vlnovka. Můžeme ji vytvořit za pomoci nástroje Malířské techniky, nicméně pokud budeme chtít mít tvar plně pod kontrolou, budeme vlnovku vytvářet jiným způsobem. Nakreslíme linku nástrojem Ruční režim a Šířku obrysu nastavíme v Panelu vlastností o něco širší. Poté tuto tlustou linku převedeme na objekt kombinací kláves Ctrl+Shift+Q a nástrojem Tvar můžeme vlnovku libovolně dotvarovat.

Nástroj Oříznout má také své specifické vlastnosti. Nejen že jím ořezáváme rastrové obrázky, ale můžeme jím také ořezávat například písmena. Ta jsou po oříznutí automaticky převedena na křivky. Důležité je označit nejprve objekt, který budeme chtít ořezávat. V případě textu tedy musíme použít kombinaci kláves Ctrl+K, abychom rozbili nápis

Nahrávám...
Nahrávám...