dnes je 23.5.2024

Input:

CorelDRAW: Ukotvitelné panely

20.4.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Ukotvitelné panely jsou ukryté panely v nabídce Okno, které mají následně rezervovaný prostor napravo hned vedle Palety barev. Nemají překážet, což může být problém u malých monitorů, mají být ale po ruce a pomáhat, když je třeba. Proto je lze snadno rozbalit a zase stáhnout do lišty (dvojšipka). Někteří uživatelé je využívají hodně, někteří téměř vůbec. Sám jsem jejich částečným uživatelem a rád se s vámi podělím o mou oblíbenou šestici.

Jako první je tu jeden ze zásadních panelů - Zarovnat a rozmístit. Jistě, můžeme si pamatovat zkratky pro vzájemné zarovnání objektů (L, C, R, T, E, B anebo také centrování na stránku P), avšak zde můžeme snadno zarovnat objekt také vůči stránce (doleva nahoru, doprava dolů, jak je libo) a na kartě Rozmístit lze rovnoměrně zarovnat i mezery (prostor) mezi 3 a více libovolnými objekty!

 

Číslo 2 patří panelu Zaoblení/Vykroužení/Zkosení- mysleli jste si, že je to privilegiem obdélníků? Obdélníky jako jediné lze takto upravovat ihned v Panelu vlastností, avšak zaoblit, vykroužit či zkosit můžeme všechny vektorové objekty, dokonce i text, avšak ten musí být nejprve převeden na křivky (Ctrl+Q). Také můžeme upravit jen některé uzly, jejich jednotlivý výběr provedeme nástrojem Tvar.

  

Jsme-li zvyklí z jiných programů využívat takovýto rozbalitelný strom všech vrstev a objektů, můžeme tak postupovat také v CorelDRAW v panelu Správce objektů. Výchozí nastavení programu je 1 stránka, v ní 1 vrstva. To samozřejmě můžeme změnit, vrstvy pak různě pojmenovávat, zamykat (symbol zámku), deaktivovat tisk a export (symbol tiskárny) či zneviditelnit (symbol oka). Objekty ve vrstvách můžeme označovat, přesouvat, seskupovat. Hned první funkce- Zobrazit

Nahrávám...
Nahrávám...