dnes je 15.7.2024

Input:

CorelDRAW: Uplatnění nástroje obálka

14.9.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V tomto článku si ukážeme možnosti nástroje Obálka. Jeho využití není příliš časté, avšak jeho možnosti jsou jedinečné a nenahraditelné. Nabízí tvarovou deformaci i skupiny vektorových objektů, s jeho pomocí můžeme vytvářet logo anebo ho následně tvarovat na některý z reklamních předmětů. U verze 2018 přibyla možnost deformovat obálkou i rastrovou grafiku (fotografie, jpg, png apod.)!

Abychom si ukázali výhody Nástroje Obálka, vytvoříme nejprve libovolný nový dokument anebo otevřeme vlastní grafiku, kde máme vytvořenou vizitku. Tuto jsme dělali v jednom z předchozích článků. Volbou Soubor- Importovat anebo prostým Kopírovat- Vložit (Ctrl+C a Ctrl+V) do dokumentu vložíme přiložený soubor Vizitka.png. Grafiku (musí být seskupená (Ctrl+G)) nyní nasimulujeme na podklad, v případě pouhého lichoběžníku vystačí Efekt- Přidat perspektivu. Objeví se 4 uzly, které přesně rozmístíme do rohů vizitky/podkladu. Již zde můžeme použít Nástroj Obálka, ale není to nutné a Efekt perspektiva je v nastavení snazší. Co když ale bude papír prohnutý nebo nepůjde jen o tvar perspektivně deformované obdélníku? Pak je Obálka rozhodně na místě…

Nástroj Obálka libovolně deformuje vybraný objekt, v základním nastavení se kolem objektu (či skupiny objektů) zobrazí 8 uzlů, jejichž manipulací dosáhneme různých efektů.

V ukázce můžeme vidět deformaci obálkou a to 1) u textu s jednoduchým symbolem anebo 2) u

Nahrávám...
Nahrávám...