dnes je 21.4.2024

Input:

CorelDRAW: Uschovaný pomocník pro práci s tvarem

11.6.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Se stále novějšími verzemi CorelDRAW přibývají nové užitečné funkce. V dnešním tutoriálu se podíváme na jednu z nich, velmi užitečnou, ale bohužel schovanou tak, že na ní při běžné práci vůbec nemusíme narazit. Také si ukážeme co dělat, abychom již v budoucnu nové funkce nepřehlédli a nepřipravili se tak o zefektivnění naší práce.

Po spuštění CorelDRAW zvolíme Nový prázdný dokument a ponecháme standardní nastavení beze změn. Nejprve zvolíme nabídku Nápověda– Zvýraznit Co je nového?, kde vybereme např. Od verze 12. Vše co nově vzniklo od této verze po naší, bude zvýrazněno oranžovou barvou. Na obrázku níže můžeme vidět, že tato možnost ve 12. verzi nebyla k dispozici, protože je také zvýrazněna.

Po tomto kroku zvolíme nabídku Okno – Ukotvitelné panely – Zaoblení/Vykroužení/Zkosení. Tato volba bez zvýraznění zcela zaniká a pokud nepoužíváme ukotvitelné panely, nemusíme na ni během práce vůbec narazit.

První z operací, tedy Zaoblení, funguje podobně jako zaoblení rohů obdélníku pomocí Panelu vlastností. Vytvoříme Mnohoúhelník stejnojmenným nástrojem, v Panelu vlastností nastavíme Počet vrcholů 3 a vytvoříme tedy trojúhelník.

Před použitím Zaoblení převedeme objekt na křivky, nerychleji kombinací kláves Ctrl+Q a v Ukotvitelném panelu úměrně upravíme Poloměr. Poté jen potvrdíme tlačítko Použít.

Dalším typem OperaceUkotvitelném panelu je Vykroužení. Vytvoříme obdélník nebo čtverec pomocí nástroje Obdélník, zvolíme operaci Vykroužení a opět nastavíme úměrně Poloměr. Pokračujeme kombinací kláves Ctrl+Q (převedení na křivky) a volbou Použít.

Poslední Operace z tohoto panelu je Zkosení. Vytvoříme

Nahrávám...
Nahrávám...