dnes je 20.6.2024

Input:

CorelDRAW: Valentýn

11.2.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Opět se blíží Valentýn a to je ideální příležitost pro trénink práce s křivkou v CorelDraw. Je tu hned několik možností, jak vytvořit tvar srdce, jak ho upravit a s čím ho kombinovat.

Začneme tradičně spuštěním CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku/na šířku, režim barev RGB). Nejsnazší možností, jak vytvořit zmíněný tvar, je vybrat nástroj Základní tvary, který srdce nabízí v Panelu vlastností.

O několik vteřin pomalejší, ale pro trénink ideální další možností je kombinace kresby nástrojem Elipsa (se stisknutou klávesou Ctrl během tažení vznikne kruh) a Ruční režim (se stisknutou klávesou Ctrl během tažení tvoříme rovnou linku). Vytvoříme vedle sebe dva kruhy, mezi ně natáhneme směrem dolů linku, která poslouží pouze pro tvorbu propojující levé a pravé linky. Ty vytvoříme nakopírováním a obrácením jedné z nich na druhou stranu (za levé táhlo doprava se stisknutou klávesou Ctrl anebo naopak). Výsledek bez prostřední linky označíme nástrojem Výběr a v Panelu vlastností zvolíme Vytvořit ohraničení.

Pokud jsme postupovali správně, vznikne nový uzavřený, tedy obarvitelný, objekt. Co dále s objektem? Nejčastěji budeme upravovat právě jeho tvar, který nám nebude vždy vyhovovat. Pokud vybereme srdce, vytvořené nástrojem Základní tvary, po označení ho musíme převést na křivky (Ctrl+Q). Poté už vybereme nástroj Tvar a díky uzlům a jejich táhlům a ideálně jejich posunu klávesovými šipkami,

Nahrávám...
Nahrávám...