dnes je 15.6.2024

Input:

CorelDRAW: Valentýnka/záložka

16.2.2011, , Zdroj: Verlag Dashöfer

K významným datům tohoto týdne patří 14. únor a s ním sv. Valentýn. Dnešní článek tedy věnujeme tvorbě valentýnky, která poslouží jako záložka do knížky. Budeme kombinovat rastrovou a vektorovou grafiku, tedy obrázky (fotografie) s tvorbou v Corel Draw.

Po spuštění CorelDraw a volbě Nový dokument ponecháme standardní nastavení beze změn, pouze změníme Rozvržení formátu Na šířku a v nabídce Zobrazit aktivujeme volbu Přichytit k vodicím linkám. Z pravítka následně vytáhneme vodicí linku a dvojitým klepnutím na ní vyvoláme dialogové okno Možnosti. Vodicí linky v něm rozmístíme podle obrázku níže (spodní dva údaje znázorňují vertikální linky, zbylé horizontální). Do tohoto orámování poté umístíme obdélník, kterému v Panelu vlastností zaoblíme rohy o 25 %.

Do dokumentu nakopírujeme nebo importujeme níže přiložený obrázek „ruze.jpg“ a umístíme ho do vyhrazeného prostoru, viz. obr. níže- bod 1. Od středové vodicí linky vytvoříme Obdélník stejnojmenným nástrojem, který bude přesahovat přes obrázek růže. Aktivujeme nástroj Kapátko, tím načerpáme růžovou barvu z obrázku a se stisknutou klávesou Shift klepneme do obdélníku pro jeho barevné vyplnění (obr. níže- bod 2). Na přesah obdélníku přes obrázek růže použijeme nástroj Interaktivní průhlednost. Obdélník tak bude navazovat na obrázek, aniž by bylo patrné jakékoliv prodloužení a napojení.

Přesah obrázku přes spodní zaoblené rohy vyřešíme vložením obrázku do powerclipu.

Nahrávám...
Nahrávám...