dnes je 17.6.2024

Input:

CorelDRAW: Valentýnské přání

22.1.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Za necelý měsíc se dostaví všem známé datum, 14. únor, tedy Svatý Valentýn a s ním Svátek všech zamilovaných. My si v dnešním tutoriálu připravíme přání. Vyzkoušíme si, jak vytvoříme přání, které se bude později v polovině ohýbat, několik způsobů, jak nakreslit hezké srdce a navíc, jak do CorelDraw dostaneme nový font (typ písma).

První, čím se budeme zabývat bude formát papíru, zapneme CorelDraw, zvolíme Nový dokument/grafiku a v poli Typ či formát papíru nastavíme A5. Dvojitým poklepáním na Nástroj obdélník se nám vytvoří obdélník o rozměrech nastaveného formátu (A5). Nyní si z levého pravítka tažením myši do pracovního prostoru vytvoříme Vodící linku a stisknutím klávesy P ji umístíme doprostřed stránky. Dále v Panelu vlastností zapneme Přichycení k vodícím linkám a poslední ikonkou (Možnosti) otevřeme dialogové okno, kde nastavíme vodící linky po Okrajích stránky.

Pokud po otevření dialogového okna s možnostmi nenacházíme možnosti, týkající se vodících linek, řídíme se „stromem" v levém okně, kterým se k jejich možnostem dopracujeme.

V takto připraveném dokumentu můžeme začít vytvářet grafiku, podíváme se, jak dostat do CorelDraw nový font, který nalezneme např. na internetu. Z osobních zkušeností doporučuji stránky http://www.dafont.com/. Můžeme nastavit, jaké písmo hledáme (U mimoevropských bychom marně hledali háčky a čárky), doporučuji na stránkách využít ukázkového okénka/náhledu, tzn. do okénka pro toto určeného, napíšeme např. ščř, nebo jiná písmena s háčky. V tématech Holidays nalezneme Valentine, které skýtá mnohé typy. Mezi nimi je „sexyrexy_smitten", kde nalezneme mnohá srdíčka a další Valentýnské motivy. Další velmi zajímavý font je např. Extravagant Pete, Cuori Divertenti, Heartalicious nebo JaneAusten. Další fonty najdeme na http://www.ceskefonty.cz/ - tento server se zaměřuje na česká písma.

Po nalezení a stažení, zvolíme ve windows Start- Ovládací panely- Písma, otevře se nám okno, kde jsou zobrazeny všechny nainstalované typy. Zvolíme Soubor-

Nahrávám...
Nahrávám...