dnes je 29.5.2024

Input:

CorelDRAW: Vektorová rostlina

12.12.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním tutoriálu si vyzkoušíme, jak se dělají vektorové rostliny formou obkreslování, procvičíme především práci s křivkou a slučování, ořezávání atd. Výsledkem bude klas, s kterým můžeme libovolně pracovat, zakomponovat ho do loga apod.


Spustíme Corel Draw a zachováme veškerá původní nastavení programu. Zvolíme Soubor -Importovat a naimportujeme obrázek (ke stažení- soubor podklad.jpg).V Panelu nástrojů zvolíme nástroj Elipsa. Tím uděláme elipsu přibližně o velikosti jednoho semínka. Nástrojem výběr objekt přibližně umístíme (druhé klepnutí na objekt= otáčení/zkosení).


Když máme objekt vybraný, zvolíme poslední ikonku v Panelu vlastností - Převést na křivky (CTRL+Q). Díky tomu budeme moci tvar doladit. Před tím však ještě změníme Odsazení posunu (Panel vlastností, když není vybraný objekt ani nástroj) z 2,54 na 0,1 nebo podobné malé číslo.


Nyní už nám nic nebrání v tom, abychom vybírali uzly elipsy nástrojem Tvar a upravovali ji k dokonalosti. Vrchní uzel budeme muset upravit. Po jeho označení Nástrojem Tvar přepneme jeho typ v Panelu vlastností na Ostrý vrchol, pak budou na sobě táhla uzlu nezávislá.Vyhovující tvar si pro jistotu zkopírujeme bokem, aby byl k dispozici.Dalším krokem bude nakopírování a rozmístění semínek. Jednoduše tedy (např. klávesou +) nakopírujeme semínka a tak jako jsme na začátku manipulovali s elipsou nyní rozmístíme objekty po rostlině (bude třeba malých velikostních úprav, s kterými si hravě poradíme).Ve chvíli, kdy máme objekty namnožené a rozmístěné, objekty vybereme a v Panelu vlastností zvolíme Sloučit. Pokud bychom chtěli mít semínka barevná, je nejlepším řešením obarvit jedno (první) a to kopírovat a rozmístit. Sloučené objekty vypadají ve výsledku takto.Následuje vyřezání horních částí semínek, které vytvoříme pomocí původního tvaru, který nakopírujeme,

Nahrávám...
Nahrávám...