dnes je 21.4.2024

Input:

CorelDRAW: Vícestránkový dokument ve verzi X6

25.1.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním návodu se budeme věnovat vytváření a možnostem vícestránkového dokumentu v poslední verzi Corel Draw X6. V tomto případě došlo k jednomu z největších pokroků od předchozích verzí.

K dispozici jsou předlohové stránky, jejich rozlišení na sudé a liché, číslování, také příprava rámečku jako pozdějšího PowerClipu anebo nahrazení textu prozatímním vzorem.

Začneme tradičně spuštěním CorelDraw a po volbě Nového dokumentu máme ihned k dispozici nastavení Počtu stránek. Zvolíme např. 2 a zbylé standardní nastavení ponecháme beze změn (A4 na výšku/na šířku, režim barev RGB).

Po odsouhlasení máme možnost přidání anebo odstranění stránek také v levém spodním rohu pracovního okna, stejně jako ve starších verzích. Výsledek je stejný.

Pro vyvolání panelu, kde se dostaneme k možnostem předlohových stránek, zvolíme nabídku Okno - Ukotvitelné panely - Správce objektů.

Na obrázku níže je panel zúžený, jeho spodní část nabízí vytvoření Nové předlohové vrstvy - společné (všechny stránky), liché anebo sudé. Při označení první (3., 5., 7., 9. atd.) stránky bude možnost vytvořit novou lichou vrstvu, při označení druhé (4., 6., 8., 10. atd.) pak sudou.  

Vytvoříme jak lichou, tak sudou předlohovou vrstvu a do některé z nich můžeme vytvořit objekt - např. 2x klepneme na nástroj Obdélník a vybereme libovolnou barvu. Níže můžeme vidět, jak postupovat, když chceme upravovat pouze jednu stránku anebo všechny sudé, popřípadě liché stránky. Pokud nyní přidáme další stránky a do předlohové sudé vrstvy jsme vytvořili zmíněný obdélník, bude ve všech sudých stránkách. (Přidání provedeme vlevo dole v pracovním okně).

Co můžeme provést dále? Například přidat číslování stránek. To se dalo dříve řešit makrem, ale nyní je vše snadnější. V nabídce

Nahrávám...
Nahrávám...