dnes je 15.7.2024

Input:

CorelDRAW: Výstup s průhledným pozadím

26.11.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním článku si ukážeme, jak vytvořit rastrový obrázek s průhledným pozadím. Nejčastější případy, kdy se nám bude takovýto výsledek hodit, jsou tvorba www stránek a použití práce v rastrovém editoru.

Ideálním příkladem, na kterém si průhledné pozadí vyzkoušíme, bude neobvyklé písmo. V problematice tvorby www zjistíme, že jakmile bychom chtěli použít jiný typ písma, než je pro stránky standardní (Arial CE, Times New Roman, MS Sans Serif, Courier a několik málo dalších), měli bychom si ikony, nadpisy, tlačítka a další objekty, na kterých bude písmo uplatněno, vytvořit jako obrázek v grafickém programu. Průhledné pozadí je podporováno v rastrovém grafickém formátu GIF.

Vyzkoušejme tedy, jak takový GIF s průhledným pozadím vytvořit. V programu CorelDraw po spuštění zvolíme Nový dokument a vybereme nástroj Text. V Panelu vlastností zvolíme Typ/Font písma (v mém případě Rage Italic), po jehož zvolení se zobrazí malé okno, kde odsouhlasíme zaškrtnutý Řetězcový text (tím jsme odsouhlasili, že jakmile od teď klepneme do prostoru nástrojem Text, budeme psát zvoleným fontem).

 

Nástrojem klepneme do prostoru a napíšeme libovolný nápis (např. CorelDRAW). V Panelu Nástrojů vybereme Interaktivní výplň, v Panelu vlastností nastavíme Typ - Lineární a poté tažením přes text použijeme výplň. V Panelu vlastností pozměníme barvy.

 

Okolo textu vytvoříme obdélník, který i s textem označíme a je-li třeba, v Panelu vlastností upravíme rozměr.

 

Obdélníku odstraníme obrys a přejdeme k exportu. Zvolíme Soubor - Exportovat, nastavíme Typ souboru Gif, v dalším okně rozměr, dpi a přejdeme k dalšímu oknu, kde nastavíme Vyhlazení 0, Optimalizovanou paletu, Souřadnicovou

Nahrávám...
Nahrávám...