dnes je 25.5.2024

Input:

CorelDRAW: Využití programem vytvořených a přednastavených objektů

5.3.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnes si ukážeme, že připravené objekty (malířské techniky) a dále programem vytvořené objekty (při interaktivním přechodu objektů) můžeme rozebrat na díly a použít podle libosti. Jednoduchými dvěma kroky získáme část objektu, která se nám líbí, a bude nám k dispozici pro pozdější práci.

Spustíme CorelDraw. Nejprve si vytvoříme potřebné objekty, abychom si mohli předvést funkci programu, díky které získáme jednotlivé části vytvořených nebo přednastavených objektů. Nejprve použijeme nástroj Malířské techniky, který nalezneme v kontejneru nástroje Ruční režim.

Tento nástroj má však ještě širokou nabídku možností, které se nám zobrazují v Panelu vlastností. Mezi prvními ikonami nalezneme ikonu Nanášení, kterou zvolíme. (Také u nástroje Štětec budeme moci dnešní postup použít).

Panelu vlastností se nám zobrazí miniatura zvoleného štětce/techniky, na obrázku můžeme vidět Listí, dále zde lze nalézt například hvězdy, květiny, trávu, balónky, ohňostroj a další. Jistě nastane chvíle, kdy se nám bude určitá část tohoto přednastaveného nástroje líbit více (např.) jeden z přednastavených listů by se nám hodil jako podklad k práci. Jednou z možností je ořezávat vše okolní nástrojem Powerclip, což ale nebude náš postup. My po vytvoření křivky tímto nástrojem a jejím vybrání zvolíme Změnit - Rozdělit Skupina malířské techniky.

Na první pohled nenastala žádná změna, avšak teď nás od cíle dělí jen ikona Zrušit skupinu, která bude aktivní v Panelu vlastností. (Pokud ne, stačí klepnout volně do prostoru a znovu listí vybrat).

Skupina se dá rušit až na jednotlivé části, můžeme poté dobře vidět, jak jsou objekty vytvářeny.

Nyní, když pracujeme s nástrojem Malířské techniky, můžeme si rovnou tuto funkci

Nahrávám...
Nahrávám...