dnes je 18.4.2024

Input:

CorelDRAW: Zkrášlení textu

19.3.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním tutoriálu si předvedeme, jak můžeme zkrášlit text. Využijeme výplně, efekty a další nástroje, díky kterým náš text ihned upoutá.

Práci s textem, jako je zarovnávání, rozmisťování a běžné úpravy typu změna fontu, velikosti atd., známe z předchozích tutoriálů. Dnes se podíváme na možnosti, jak udělat např. nadpis zajímavějším. Prvním krokem tedy bude vytvoření libovolného textu (zvolíme Řetězcový text, tedy klepnutí do prostoru nástrojem Text). V panelu vlastností zvolíme vyhovující font např. Verdana a velikost písma nastavíme na 100 (následně použitý efekt bude vyžadovat větší velikost písma, proto volíme 100).

Prvním způsobem, jakým zkrášlíme text, bude použití efektu Kontura, který nalezneme v kontejneru interaktivních nástrojů (5. ikona zdola v Panelu nástrojů) V Panelu vlastností nastavíme ještě před použitím efektu Odsazení kontury na 0,2mm. Poté už jen táhneme nástrojem přes objekt.

 

Další z variant, kterou vyzkoušíme, bude kombinace Lineárního přechodu a Interaktivního stínu. Nejdříve zvolíme nástroj Lineární výplň,v okně, které se nám zobrazí, zvolíme barvy (bílá a černá) a otočíme směr výplně o 90°.

Nyní přejdeme k nástroji Interaktivní stín. Zvolíme ho v kontejneru, kde byla i interaktivní kontura a použijeme ho opět tažením přes objekt (text). V Panelu vlastností nastavíme Krytí stínu na 100.

Textu můžeme také jednoduše přidat obrys a tím efekt zvýraznit a text tím ještě více vylepšit.

Interaktivní vysunutí a Perspektiva budou dalšími nástroji, jejichž kombinací můžeme dosáhnout působivého efektu. Na efekt Perspektiva se dostaneme přes nabídku Efekty- Přidat perspektivu. Přes objekt se vytvoří červená obdélníková síť, za jejíchž rohy můžeme upravovat tvar objektu podle zákonitostí

Nahrávám...
Nahrávám...