dnes je 23.5.2024

Input:

Datové schránky: Přeposlání datové zprávy

25.11.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Velmi často se stává, že máme v datové schránce nějaký dokument od státní správy (např. bezdlužnost od finančního úřadu) a potřebujeme se s ním prokázat nebo jej poslat dál. Jenže jak, když vytisknutý obsah zprávy z datové schránky (obvykle PDF dokument) nemá razítko ani podpis, na které jsou státní úřady „natěšené“ a bez nich je nic nezajímá.

Součástí některých je sice tzv. „ověřovací doložka konverze“, ale i na této není razítko a podpis a to většině státních úředníků vadí a takový dokument Vám odmítnou uznat za pravý…

Takže Vám nezbude nic jiného, než jít osobně na daný úřad pro originál toho, co Vám sami zaslali do datové schránky (aby uspořili sobě i Vám čas) a chtít uvedený dokument po nich opětně, nejlépe na počkání…

Není tomu tak – resp. není vaše povinnost tímto způsobem postupovat!

- podle zákona 300/2008 Sb. (ze dne 17. července 2008) „o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů“ existuje jednoduchý způsob jak „přeposlat“ takovou datovou zprávu a tu je uvedená státní instituce povinna akceptovat stejně jako originál s razítkem i podpisem.

Jak na to

Nejprve si ujasněme co je vlastně obsahem datové zprávy v datové schránce. Není to totiž daný dokument (na obrázku pdf soubor jako příloha), ale je to celá datová zpráva. Tu si uložíte pomocí příkazu Uložit datovou zprávu na disk do souboru, který má příponu .zfo:

A teprve teď máte k dispozici skutečnou datovou zprávu, která obsahuje jak obsah zprávy, tak i jednoznačnou identifikaci odesílatele – tedy pravost dokumentu.

Uvedená datová zpráva je ve formátu .zfo

Nahrávám...
Nahrávám...