dnes je 29.5.2024

Input:

Datové schránky: Zřízení a základní nastavení v novém prostředí

16.1.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V uplynulých měsících byla u datových schránek uskutečněna zásadní změna ovládání a vzhledu.

Datové schránky jsou zásadní novinkou v komunikaci všech právnických osob s nadřízenými úřady (finanční úřady, soudy, apod.). Podle definice jsou určeny k doručování a k provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci. Umožní posílat a přijímat úřední dokumenty v elektronické podobě. A tento způsob komunikace má prioritu před jakýmkoliv jiným.

Datové schránky zřizuje Ministerstvo vnitra ČR a spravuje je prostřednictvím provozovatele informačního systému datových schránek - České pošty.

Kdo všechno vlastní datovou schránku?

O zřízení datové schránky může požádat kdokoliv. Právnické osoby mají zákonem danou povinnost zřídit a používat datovou schránku, pro fyzické osoby je datová schránka nepovinná (a to včetně podnikatelů OSVČ).

Podrobné informace o zřízení datové schránky naleznete na: http://www.datoveschranky.info/

Jak funguje datová schránka?

Do datové schránky Vám dojde písemnost od příslušného úřadu. Pokud máte nastavenu notifikaci (např. upozorňování na došlé zprávy smskou nebo mailem), tak se ihned dovíte, že máte novou datovou zprávu. Tato zpráva se považuje za doručenou ihned po přihlášení do datové schránky. Pokud se do datové schránky nepřihlásíte, považuje se za doručenou po10 dnech od doručení do datové schránky.

Je tedy ihned po zřízení datové schránky nutno si zajistit upozorňování na došlé zprávy.

Přihlášení do datové schránky

Předpokládejme, že máte již zřízenou datovou schránku. Do datové schránky se přihlašujete na adrese: https://www.mojedatovaschranka.cz/.  Zde se Vám zobrazí přihlašovací okno, kam zadáte své uživatelské jméno (které Vám dojde po zřízení

Nahrávám...
Nahrávám...