dnes je 14.9.2024

Input:

Digitální fotoaparát – kompakt vs. zrcadlovka

19.1.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Uvažujete nad nákupem digitálního fotoaparátu? Ale jak se vůbec zorientovat v nabídce? Podle jakých parametrů a vlastností? Než se dostanete ke konkrétním modelům, měli byste si udělat jasno, jaký typ fotoaparátu je pro vás nejlepší.

Nejprve se podívejme na rozdíly mezi kompakty a zrcadlovkami obecně a pak si řekněme, co je pro koho lepší.

Typický kompakt střední třídy

Digitální kompaktní fotoaparát

Podle názvu by se dalo očekávat, že tou charakteristickou vlastností těchto fotoaparátů bude "kompaktnost" a tak tomu i kdysi bývalo. Nicméně vývoj jde dál a v době digitální fotografie může být i elektronická zrcadlovka velmi malá, ale musíme si uvědomit, že k ní ještě přibyde minimálně jeden objektiv a postupem času další vybavení, tedy ve finále skutečně objemnější bude. Nicméně ten zásadní rozdíl mezi zrcadlovkou a kompaktem zůstává - je to konstrukce hledáčku.

U kompaktu se používá tzv. optický průhledový hledáček. Když toto označení rozebereme, tak slůvko optický nám říká, že obraz nevzniká za pomoci nějakého displeje nebo obrazovky, ale je výsledkem pohledu skrz nějakou jednoduchou optickou soustavu. Slůvko průhledový pak říká, že pokud se podíváte do tohoto hledáčku, díváte se skrz celý fotoaparát na scénu mimo osu objektivu. Proto kompakt bezpečně poznáte podle toho, že na čelní stěně má okénko hledáčku, kterým se díváte na scénu.

Pokud je kompakt vybaven zoom objektivem, je i v hledáčku umístěna jednoduchá optická soustava, která napodobuje chování objektivu tak, aby hledáček zobrazoval ze scény zhruba to, co bude na snímku. A tady se dostáváme k zásadní nevýhodě kompaktů. Protože hledáček pouze napodobuje chování objektivu a vůbec nic neví o zbývajícím nastavení fotoaparátu, je to, co v něm vidíme, poměrně nepřesné. A to v několika ohledech:

  1. Protože průzor hledáčku je umístěn mimo osu objektivu, hraje v zobrazení roli vzdálenost scény. Pokud se díváme na dostatečně vzdálenou scénu, je průhledový hledáček poměrně přesný. Čím blíže je však scéna (větší zoom), tím je přesný méně. Při makro snímcích dokonce obraz v hledáčku téměř vůbec neodpovídá tomu, co je na výsledné fotografii.
  2. Hledáček je schopen zohlednit pouze standardní rozsah zoomu a to navíc v omezeném rozsahu. Například pro 10x optický zoom je již takřka nereálné zkonstruovat průhledový hledáček. Nemluvě o tom, že jakmile nasadíme na objektiv předsádku nebo konvertor, přestane obraz v hledáčku odpovídat výsledku úplně.
  3. Optický průhledový hledáček nemůže zohlednit žádné nastavení snímače, elektroniky a například ani stav zaostření. To znamená, že podává pouze základní informaci o kompozici fotografie

Nicméně průhledový hledáček má i své výhody. V první řadě nemá žádné zpoždění, nespotřebovává žádnou energii a nijak nezkresluje světelné podmínky ve scéně. Navíc jde o řešení velmi levné, výrobně nenáročné a tudíž snadno použitelné. Proto se používá u všech levných fotoaparátů, kde umožňuje dosáhnout minimální ceny.


I kompakty se najdou v nejvyšší amatérské třídě

Ve střední kategorii jej lze v kombinaci s LCD displejem na zadní stěně chápat také jako poměrně dobré řešení. Průhledový hledáček je vhodný pro rychlou práci a je nenáročný. Jeho nevýhody ve většině případů kompenzuje displej.

Další kategorií jsou kompakty s výměnnými objektivy

 Kompakty s výměnnými objektivy jsou řešením pro ty, kdo hledají kvalitu v malém, lehkém provedení. Tedy zajímavým kompromisem při výběru mezi zrcadlovkou a běžným kompaktem. Tyto přístroje díky své nově řešené konstrukci s absencí zrcadlového systému a s velkým čipem vynikají malou velikostí, nízkou hmotností a vysokou kvalitou zpracování obrazu, na kterou jsme zvyklí u klasických zrcadlovek.

Třída kompaktů s výměnnými objektivy je novou kategorií, která se začíná čím dál více rozšiřovat. Tak jako u zrcadlovek, i zde výběr záleží i na objektivech, které chcete používat, bohužel není to řešení právě levné. Výhodou je větší čip, díky kterému jsou výsledné fotografie kvalitnější než u většiny ostatních kompaktů.

Kompakt s výměnnými objektivy

Zrcadlovky

Digitální zrcadlovka - DSLR
Je kombinací klasické SLR konstrukce s digitálním záznamem. Mezi snímačem a objektivem je umístěn buď mechanismus se sklopným zrcadlem, nebo polopropustný optický hranol. Obraz z objektivu je tedy odrážen přímo do hledáčku a fotograf tak vidí přesně to, co bude při expozici promítnuto na snímač. Před samotnou expozicí se zrcadlo mechanicky sklopí a světlo tak může být "vpuštěno" na snímač.

Výhodou digitálních zrcadlovek je, že obraz v hledáčku vzniká výhradně optickou cestou a neobsahuje téměř žádný elektronický prvek.

Nahrávám...
Nahrávám...