dnes je 20.4.2024

Input:

Digitální fotografie: Práce s expozicí

16.2.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Co znamená pojem expozice a jak s ní pracovat.

Správná expozice je zcela určitě jedním z klíčových faktorů ovlivňujících kvalitu fotografie. Co naplat, že se vám podařila jinak dokonalá momentka, když je beznadějně podexponována nebo přeexponována! Stačí přitom správně nastavit 3 základní expoziční faktory - čas, clonu a citlivost snímače.

 

Základy správné expozice

3 faktory ovlivňující expozici snímku:

  1. Expoziční čas - doba po jakou světlo působí na senzor
  2. Clona - průměr kruhového otvoru ve středu objektivu
  3. ISO citlivost - citlivost senzoru na světlo

Doba expozice

Jedná se o čas, jak dlouho světlo působí na senzor digitálního fotoaparátu.

Rychlost závěrky

Při stisknutí spouště fotoaparátu dojde k otevření a uzavření clony na určitou dobu, ne každá závěrka je stejně rychlá, záleží na tom, zda je řízená elektronicky, nebo mechanicky. Tato doba, po kterou je clona otevřená je již zmíněný expoziční čas, počítá se většinou na zlomky sekundy.

Clona

Množství světla, které projde objektivem, řídíme clonou, jak jsme si řekli výše. Čím větší je průměr clony, tím více světla projde objektivem a dopadne na senzor a tím méně potřebujeme času při zachování stejné citlivosti. Clona se označuje clonovým číslem f, lidově řečeno, čím menší clonové číslo, tím méně je objektiv zacloněný, tedy tím větší otvor je clonou vytvořený.


Clona je přibližně kruhový otvor ve středu objektivu.

ISO citlivost

ISO citlivost znamená citlivost senzoru na dopadající světlo. Citlivost čipu se standardně udává v ISO jednotkách a zhruba odpovídá citlivosti klasického filmu. Zde platí pravidlo, čím vyšší ISO, tím citlivější je čip, tedy postačí kratší doba expozice a menší clona, ale na úkor vzniklého šumu.

Jak změřit expozici – tedy kontrast mezi nejsvětlejším a

Nahrávám...
Nahrávám...