dnes je 15.7.2024

Input:

Digitální video: Základní pravidla natáčení

25.5.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V okamžiku, kdy se rozhodnete zabývat video tvorbou, jste postaveni před nutnost naučit se porozumět základním technickým pojmům, které na vás v tomto oboru číhají.

Fáze tvorby videozáznamu

Buď jen tak mačkáte tlačítko REC a doufáte, že z toho něco bude, nebo tvoříte promyšleně a cíleně. Pro ten druhý případ bych rád uvedl, že proces tvorby jakéhokoliv audiovizuálního díla je tvořen třemi základními fázemi:

  • preprodukcí neboli přípravou na natáčení
  • produkcí neboli vlastním natáčení
  • postprodukcí neboli zpracováním natočeného materiálu a výrobou výsledného díla

Příprava na natáčení

V oblasti amatérské videotvorby do této části zahrnujeme  veškeré přípravné práce před vlastním natáčením, tedy výběr lokací, výběr osob, způsob řešení zvukového záznamu, zda budou potřeba kostýmy či rekvizity, na jaký materiál budeme natáčet a zda budou potřeba světla, musíme vymyslet i logistické řešení, tedy jak se kam včas přesunout. Možná Vám může připadat, že těmito fázemi prochází jen hraný film, ale budete-li se jimi řídit také, posunete tím svoji filmovou tvorbu o pár stupínků vpřed.

Natáčení

Jinými slovy to, co jsme si v předešlé fázi hezky naplánovali, budeme realizovat. Při tom samozřejmě zjistíme, že jsme na spoustu věcí zapomněli, že se mnoho věcí změnilo, a že Murphyho zákony platí neomylně.

Zpracování záznamu

Třetí fáze zahrnuje činnosti spojené se sestřihem a finalizací záznamu a jeho následnou distribucí.

Co ještě má na kvalitu záběru?

Objektivy a manuální nastavení

V amatérské scéně je nejdůležitější průměr čoček objektivu. Čím větší, tím větší světelnost, tím lepší kresba obrazu, tím více detailů v tmavých částech obrazu. Složitá konstrukce kompaktních objektivů s velkým rozsahem zoomu dává také vzniknout optickým vadám. Velmi důležité pro kvalitu obrazu je také, jak kamera umožňuje manuálně ovládat funkce objektivu, tedy clonu a ostření.

Vstup pro externí mikrofon

Celá řada kamer má jeden zásadní problém - pronikání mechanického hluku kamery do záznamu. Jediný způsob jak se tomu vyhnout je použití externího mikrofonu. Podle toho, jakou má mikrofon svou zvukovou charakteristiku je dělíme na:

Všesměrové mikrofony

Ty zachytávají zvuk ze všech směrů, nevýhodou je, že do záznamu zvuku se tak dostávají i zvuky samotné kamery a kameramana, stejně jako zvuky okolí

Směrové mikrofony
Jak název napovídá, snímají tyto mikrofony zvuk jen z jednoho směru. Tedy lze je namířit na jeden objekt a selektivně nahrávat jen jednu událost

Počítače

Přestože v současnosti lze pro střih videa použít, téměř jakýkoliv počítač, je několik aspektů, na které byste se při nákupu počítače měli zaměřit.

Prvním je RAM - operační paměť, která by neměla být menší než 2 GB, což je v současné době horší standart. Další důležitý aspekt je i kapacita pevných disků, video je neuvěřitelný bajtožrout, jedna hodina v DV kvalitě

Nahrávám...
Nahrávám...