dnes je 18.4.2024

Input:

E-knihy, čtečky a konverze formátů – 1. část

10.5.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Poslední dobou nabývají na oblibě čtečky elektronických knih, protože jsou skladné, jednoduché na obsluhu, mají často velkou výdrž a vejde se nám do nich úctyhodná knihovna.

Na současném trhu je k dispozici řada modelů čteček, jejichž cenové relace se pohybují od cca 1000 až do 13 000 Kč. K nejvíce zastoupeným výrobcům na našem trhu patří zejména Amazon, Pocket Book a Prestigio. Celkem můžeme vybírat mezi asi 30 výrobci, takže výběr může být leckdy poměrně nesnadný.

Displeje čteček

Co se týká displejů, můžeme zde volit mezi čtečkami s technologií e-ink a mezi klasickým TFT displejem. Technologie e-ink představuje jakousi „simulaci“ elektronického inkoustu, což zajišťuje především minimální namáhání očí a není problém ani při čitelnosti textu na slunci – jde však o černobílé zobrazení. Barevným disponují pouze ojediněle dražší modely (Etaco – JetBook Color). Čtečky s TFT displejem zase jsou výhodné pro ty, kteří předpokládají i využívání multimediálního obsahu – můžeme na nich sledovat video, poslouchat zvuk nebo prohlížet obrázky (nevýhodou je přitom vyšší zátěž baterie, takže čtečka vydrží na jedno nabití podstatně méně).

V oblasti displejů můžeme dále vybírat mezi dotykovými a klasickými displeji, velikost displejů se pohybuje mezi 6-10 palci. Ve výběru jsou také čtečky s podsvíceným displejem. Zobrazené texty si můžeme podle potřeby zvětšovat tak, abychom co nejméně namáhali oči.

Úložná kapacita čteček

Vnitřní paměťová kapacita čteček se

Nahrávám...
Nahrávám...