dnes je 29.5.2024

Input:

E-knihy, čtečky a konverze formátů – 2. část

24.5.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Rozhodneme-li se pro používání čtečky, budeme potřebovat v knížkách zavést nějaký pořádek. Přijde-li nám do rukou kniha ve formátu, který naše čtečka podporuje, budeme takovou knížku muset zkonvertovat.

Jako elektronická knihovna s možností podrobného třídění a vyhledávání a kromě toho i jako nástroj pro konverzi různých formátů e-knih nám poslouží program Calibre. Je k dispozici v licenci GNU GPL a stáhneme si jej přímo z originálního webu http://calibre-ebook.com/download. Program je nezávislý na platformě – najdeme zde verze pro všechny běžně používané operační systémy, stejně tak i verzi portable (přenosnou, kterou můžeme používat na externím disku).

Instalace představuje prakticky pouhé „odklikání“ instalačního průvodce. Během instalace se nabídne složka pro umístění e-knih, se kterou program bude spolupracovat. Pomocí tlačítka Změň si můžeme nalistovat libovolnou složku.

A dále budeme nastavovat model naší čtečky:

Základní okno programu vypadá takto:

Prostředí programu je částečně počeštěné - v dialogových oknech se však budeme setkávat i s angličtinou, což však nebude obzvláště náročné.

Knihy máme zřejmě dosud v různých složkách na pevném disku, začneme tedy tím, že si je přidáme do naší složky, kterou jsme nastavili při instalaci a která představuje nyní naši „centrální knihovnu“. Stiskneme tlačítko Přidat knihy, které má ještě svou vlastní nabídku (tam můžeme potom volit, zda

Nahrávám...
Nahrávám...