dnes je 3.3.2024

Input:

E-knihy, čtečky a konverze formátů – 3. část

14.6.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Budujeme elektronickou knihovnu s podporou freewarového programu Calibre, o jehož dalších možnostech určitě stojí za to se zmínit.

Naše „e-knihovna“ Calibre poskytuje samozřejmě rozsáhlé možnosti vyhledávání – takže budeme určitě úspěšnější a rychlejší, než kdybychom v klasické knihovně hledali tištěnou knihu. Vyhledávací dotaz můžeme zapsat do pole pro vyhledávání nebo aktivujeme rozšířené vyhledávání.

Vpravo od vyhledávacího pole můžeme ještě využít ikony pro uložení vyhledávání – to se pak uloží pod názvem zadaným do vyhledávacího pole.

Napravo je navíc katalogový strom, kde po kliknutí na ikonku [+] rozbalíme odpovídající údaje – autora, jazyky apod., položky zde zařazené čerpají z nastavení již zmíněných metadat:

Asi nejdůležitější funkcionalitou programu je možnost převádění e-knih do jiných formátů, což využijeme zejména tehdy, když získáme knihu v nějakém méně obvyklém formátu, který naše čtečka nebude podporovat. Někdy se to může hodit např. i u běžného formátu pdf, který občas některým čtečkám může působit problémy např. v tom smyslu, že řádky se nezalamují. Můžeme začít právě tím, že do vyhledávacího pole zadáme příponu formátu, který bychom chtěli konvertovat.  Vyfiltruje se seznam knih se zadanou příponou. Pro konverzi potom použijeme ikonu Převést knihy, v jejíž podnabídce můžeme ještě zvolit buď Převést jednotlivě nebo Převést dávkově. Zobrazí se dialogové okno, kde nastavíme výstupní formát.

Co se týká úspěšnosti převodů, mohou se vyskytovat i různé problémy – např. české znaky se nepřevedou správně. Pak nezbývá, než si

Nahrávám...
Nahrávám...