dnes je 18.4.2024

Input:

Elektronická pošta a viry

5.12.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Připojení k počítačové síti, k internetu, využívání elektronické pošty – to vše jsou obrovské vymoženosti, které přinášejí mnoho pozitivního, a dnes už si práci na počítači bez nich nejde dost dobře představit. Každá mince má však rub i líc. Nejinak je tomu v tomto případě – kromě předností s sebou nese připojení k síti a využívání elektronické pošty i vážná rizika. Jedním z nich je šíření počítačových virů, kde jedním z hlavních nástrojů šíření je elektronická pošta.

Počítačové viry

Počítačový vir je relativně malý program nebo pouze soubor, který se šíří bez vědomí uživatelů a nějakým způsobem jim škodí. Jak bylo již řečeno, nejčastěji se šíří prostřednictvím elektronické pošty. Mají někdy různé zaměření, často jsou orientovány na SW určitého výrobce, ale mají i mnoho společných rysů.

K základním vlastnostem počítačových virů patří:

  • schopnost usadit se v napadeném počítači,
  • reprodukovat se, šířit se odtud na další počítače,
  • škodlivé působení na napadený počítač,
  • možnost skrytého vyčkávání na určitý podnět (datum, čas, činnost na PC), který je probudí k činnosti; jinak škodí okamžitě.

Pokud jde o zmíněné škodlivé působení, může mít různý charakter. Viry s destruktivním účinkem jsou schopny ničit data, systém a programy, nebo omezovat jejich činnost, případně poškozovat a měnit data v napadeném počítači. Dnes častějším typem virů jsou takové, které v napadeném počítači vyhledávají citlivá data, například adresy kontaktů, přístupy a hesla k jiným počítačům a systémům a zneužívají je ke svému dalšímu šíření nebo rozesílání nevyžádané pošty. Některé druhy těchto virů jsou také označovány jako spyware – špionské programy.

Nebezpečí počítačových virů je nutné brát velmi vážně a bránit se proti nim. Při tom má své místo jednak dodržování jistých pravidel preventivní ochrany, jednak přímé využití antivirových programů k jejich vyhledávání a odstraňování.

Preventivní ochrana

K zásadám preventivní ochrany proti počítačovým virům patří – vzhledem k jejich nejčastějšímu způsobu šíření – obezřetný přístup k došlým zprávám v elektronické poště.

Zvláště důležité je to ve vztahu k nevyžádané poště z neznámých zdrojů. Je lepší přemoci zvědavost a takovéto maily raději rovnou odstranit, než si způsobit vážné problémy a starosti.

I cizojazyčná zpráva od partnerů, se kterými komunikujeme v rodném jazyce, je velmi podezřelá – jde zřejmě o zneužití jejich adresy.

Vůbec nejnebezpečnější jsou z hlediska virů přílohy elektronické pošty. Zvláště soubory některých typů, jako např. *.exe, *.com, *.scr, *.bat, není radno spouštět, tím spíše, pokud nevíte, proč jsou vám posílány.

Ale i u souborů od vašich známých se vyplatí trocha opatrnosti navíc. Přiložený soubor nejprve uložte do počítače, následně skenujte antivirem a potom jej teprve otevřete a pracujte s

Nahrávám...
Nahrávám...