dnes je 25.5.2024

Input:

Excel 2007: Makra - Praktická ukázka - 7. část

22.7.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Seznámili jsme se již s principy záznamu maker. Nyní nahlédneme trochu do zákulisí, abychom mohli makra přenášet z jednoho sešitu do druhého, zálohovat je apod.

Jak již víme, makro pořízené v režimu záznamu se zaznamená jako zdrojový kód v jazyce VBA (Visual Basic for Application). Pokud pracujeme stále na stejném počítači, většinou si makra ukládáme do tzv. Osobního sešitu maker. To je soubor personal.xlsb, který je vytvořen po uložení prvního makra do osobního sešitu maker (vytvoří se v umístění C:\Documents and Settings\uživatelxxx\Data aplikací\Microsoft\Excel\XLStart). Nevýhodou tedy je, že makra, která si sem zaznamenáme, jsou dostupná pouze na tom počítači, kde jsme je vytvořili a pod stejným přihlášením uživatele.

Při ukládání makra máme k dispozici ovšem i další možnosti. Makro můžeme uložit jednak do aktivního sešitu ( viz následující obr. - Tento sešit) a jednak do nového sešitu.

Také uložení makra do aktivního sešitu má určitá omezení. Mimo to musíme sešity obsahující makra ukládat ve verzi 2007 do speciálního sešitu s příponou xlsm, přesněji, nemůžeme je uložit ve formátu xlsx. (Formát xlsm byl zaveden firmou Microsoft proto, aby tvůrci škodlivého softwaru tento typ souborů nemohli zneužít).

Celkem výhodné může být uložení maker do zvláštního sešitu, který si budeme moci potom např. pomocí flashdisku přenášet mezi různými počítači.

Zdrojový kód maker se zapisuje do tzv. modulů. Abychom si mohli obsah modulů prohlížet, přejdeme do okna Visual Basic (VývojářKód- ikona VisualBasic).

V levé části okna vidíme seznam právě otevřených sešitů, tzv. projektů. V našem případě tedy vidíme na seznamu sešit personal.xlsb (tj. Osobní sešit maker) a dále dosud neuložený sešit „Sešit1“. Každý z projektů má nalevo ovládací ikonu se znaménkem +/-, projekt personal.xlsb je rozbalen a vidíme zde kategorii Modules, v níž je umístěno několik modulů.  (Pokud jsme v Excelu dosud neuložili žádné makro do osobního sešitu maker, tak se projekt personal.xlsx

Nahrávám...
Nahrávám...