dnes je 15.4.2024

Input:

Excel 2007: Makra – VBA – Filtry – 11. část

16.2.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V předchozím dílu jsme si nahráli makro s tříděním, jenž by však nefungovalo ve verzi 2003 a starší. Proto jsme do dnešní části ponechali úpravy nahraného kódu pro širší kompatibilitu výsledku. Struktura objektu Sort je také při jednoduchém třídění „kanón na vrabce“.

Podkladová úloha: Pracujeme již pojedenácté se stejnou rozsáhlejší tabulkou. Stáhněte si sešit 2012-04 Filtry.xlsm z odkazu na konci článku. Sešit otevřete. Uvidíte zhruba toto:

Navazujeme na tuto úlohu: „Dostali jsme od vedení naléhavý úkol najít seznam všech měst, kde se vyskytuje nějaký Jan Hlaváček. Dozvěděli jsme se, že podobnou úlohu budeme dostávat pravidelně několikrát denně a s různými příjmeními a městy“.

Na list Param jsme si uložili kritéria pro potřebný rozšířený filtr:

Minule jsme upravovali nahrané makro, které pomocí rozšířeného filtru nejprve vypsalo dole pod databází výběr sloupců jen pro Příjmení, Jméno a Obec a s výše uvedenými kritérii s volbou Bez duplicitních záznamů sestavilotabulku nalezených. Protože mezi požadavky vedení patřilo přinést tabulku setříděnou, nahráli jsme si následující makro:

Pokud nemáme k dispozici starší verzi Excelu, kde bychom si makro nahráli, budeme muset využít služeb Nápovědy. Přepneme se do VBE a postavíme kursor na slovo „.Sort.“ – a pak stiskem <F1> vyvoláme nápovědu. Zobrazí se:

Po výběru starší metody se nám zobrazí:

Všimněte si, že u ostatních nabídek máme všude slovo „Property“, kdežto v tom sortu, který hledáme, je slovo „Method“. Současně jsme se tu předběžně dozvěděli, že se tato metoda Sort vztahuje k objektu Range. Náš Range bude ta oblast buněk, kam nám rozšířený filtr zapsal výsledek.

Podíváme se tedy do detailu

Nahrávám...
Nahrávám...