dnes je 21.4.2024

Input:

Excel 2007: Nabídka Data - karta Seřadit a filtrovat

12.12.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Seřazování dat je při zpracování rozsáhlých tabulek jednou z nejběžnějších činností. Data můžeme řadit podle jediného sloupce, ale není výjimkou, že budeme provádět řazení i podle dalších sloupců.

Nástroje pro řazení dat najdeme v nabídce Data - karta Seřadit a filtrovat.

 

Pokud bychom potřebovali v tabulce seřadit data jenom podle obsahu jednoho sloupce, použijeme ikony AZ (pro vzestupné seřazení) nebo ZA (pro sestupné seřazení). Předtím umístíme kurzor kamkoli do sloupce, podle jehož obsahu má být tabulka seřazena:

Samozřejmě se seřadí nejenom obsah tohoto sloupce, ale celá tabulka. Řazení můžeme použít na jakýkoli obsah - text, čísla, kalendářní data...

Řadit data v tabulce však můžeme i podle více kritérii, tj. podle obsahu více sloupců. V některé odborné literatuře se také mluví o „řazení podle více klíčů". K tomu účelu však již musíme použít ikonu Seřadit, která vyvolá dialogové okno pro nastavení kritérií pro seřazování.

Zde nastavujeme kriteria pro řazení. V řádku Seřadit podle nastavíme sloupec, řazení a pořadí. Jestliže sloupce mají nadpisy, ponecháme nahoře označené zaškrtávací pole Data obsahují záhlaví.

Potom můžeme přidat další úroveň řazení pomocí tlačítka Přidat úroveň a stejným způsobem nastavíme kritéria řazení. Podle potřeby můžeme takto přidávat i další úrovně řazení.

Řazení se provádí

Nahrávám...
Nahrávám...