dnes je 15.7.2024

Input:

Excel 2007: Nabídka Domů

14.9.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V minulých dvou lekcích jsme se seznámili s celkovou filosofií ovládacích prvků. Nyní si probereme postupně jednotlivé nabídky programu a k nim příslušející pásy karet.

Jak jsme si již vysvětlili, koncepce uspořádání programových nabídek je zcela jiná, než na jakou jsme zvyklí z předchozích verzí.
První z nabídek je nabídka DOMŮ. Podíváme se, jaké akce můžeme pomocí této nabídky provádět.
První karta této nabídky slouží pro kopírování a vkládání.

Napravo jsou umístěny 3 ikony, které známe z předchozích verzí: Vyjmout, Kopírovat a Kopírovat formát. Ikona Vložit má ještě svoji podnabídku, kterou rozbalíme kliknutím na malou šipku pod ikonou.

Na této nabídce najdeme kromě standardního příkazu Vložit ještě speciální příkazy pro vkládání (např. Vzorce, Vložit hodnoty). Tyto příkazy jsme byli dříve zvyklí obsluhovat pomocí dialogového okna Vložit jinak, které je v nezměněné poloze přístupné pomocí stejnojmenného příkazu na této nabídce.
Kliknutím na červeně označenou ikonku v pravém dolním rohu karty můžeme zobrazit obsah schránky - zobrazí se v levé části okna.

Schránka podporuje ukládání 24 naposledy kopírovaných objektů. Po kliknutí na konkrétní objekt se tento orámuje a vpravo se zobrazí šipka nabídky - položky Vložit nebo Odstranit (odstraní objekt ze schránky).
V nabídce DOMŮ najdeme dále karty určené pro formátování. První z nich slouží pro formátování písma.

Ikony jsou známé z předchozích verzí, vpravo dole najdeme ikonu, kterou zobrazíme klasické dialogové okno Formát buněk.

Sousední karta je určena pro zarovnávání obsahu buněk.

Ikony, které jsou v 1. skupině, jsou učeny ke svislému a vodorovnému vystředění obsahu buňky. Ikona označená číslem 2 upraví

Nahrávám...
Nahrávám...