dnes je 3.3.2024

Input:

Excel 2007: Nabídka Revize - karta Kontrola pravopisu

19.3.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V tabulkách sice zpravidla nepoužíváme mnoho textových prvků, nicméně, v některých případech nám může kontrola pravopisu pomoci.

Nejprve si ukážeme kartu Kontrola pravopisu:

Nejdůležitější pro nás bude ikona Pravopis, která nám umožní zkontrolovat gramatické chyby a překlepy v textových částech tabulky. Kontrolovány jsou nejenom texty zadané do buněk, ale také texty obsažené v textových polích a v komentářích. Komentáře se vkládají pomocí nabídky Revize – karta Komentář – bude o nich pojednáno později.

Pokud se týká chyb v textu, v Excelu nejsou automaticky zvýrazňovány jako ve Wordu. Odhalíme je tedy až po potvrzení ikony Pravopis. Program prochází texty a porovnává jednotlivá slova se zabudovaným slovníkem. V případě, že zapsané slovo se neshoduje s výrazem ze slovníku, zobrazí se dialogové okno:

V poli Není ve slovníku se zobrazí chybně zapsané slovo. V poli Návrhy je možnost nebo seznam možností, kterými lze takové slovo nahradit. Označíme tedy správné slovo a stiskneme tlačítko Zaměnit (bude zaměněn pouze tento konkrétní výskyt) nebo Zaměňovat (budou zaměněny všechny výskyty slova v textech). Pokud je slovo chybné a nezobrazí se žádný návrh, můžeme jej ručně přepsat v poli Není ve slovníku a potom stiskneme tlačítko Zaměnit.

V poli Jazyk slovníku je přednastavena čeština, můžeme zde však nastavit i jiné jazyky – Angličtina, Němčina, Slovenština.

Někdy dojde

Nahrávám...
Nahrávám...