dnes je 23.5.2024

Input:

Excel 2007: Nabídka Vložení - karta Grafy

5.3.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnes si ukážeme techniku pro vložení grafu. Grafy doznaly v nové verzi poměrně zásadních změn.

Pro vytvoření grafu použijeme nabídku Vložení - kartu Grafy.

Pro jednotlivé typy grafů zde máme k dispozici ikony s grafickou nabídkou, např.:

Na konci každé takové nabídky najdeme položku Všechny typy grafů, kterou vyvoláme dialogové okno Vložit graf (můžeme je vyvolat také ikonkou v pravém dolním rohu karty Grafy - onačena na obr. červeně).
Dialogové okno nabízí nalevo jednotlivé kategorie grafů, napravo v okně se zobrazují všechny typy grafů (touto částí okna můžeme rolovat, aniž bychom volili kategorii).

 

V našem příkladu jsme vytvořili z tabulky sloupcový graf - platí standardní postup: umísit kurzor do tabulky, potom otevřít dialogové okno Vložit graf a zde zvolit vhodný typ grafu. Graf vypadá takto:

 

Přemístit jej můžeme uchopením myši a přesunutím se stisknutým levým tlačítkem. Změnu velikosti provedeme uchopením tečkovaných oblastí na modrém rámečku (tento rámeček se zobrazí, je-li graf označen). Uchopíme myší některou z těchto tečkovaných značek a se stisknutým levým tlačítkem táhneme vodorovně (úprava velikosti strany) nebo šikmo (v případě značek v rohu, mění se velikost obou stran současně).

Jestliže je graf označen, je k dispozici nabídka Nástroje grafu.

 

Pomocí nabídek Návrh, Rozložení a Formát můžeme měnit nejrůznější vlastnosti grafu. Zmíníme se o několika nejdůležitějších volbách:
Karta Návrh - ikona Přesunout graf - vyvolá dialogové okno známé ze starších verzích, kde je možnost umístit graf jinam - např.na nový samostatný list.

 

Karta Návrh - ikona Vybrat data - vyvolá dialogové okno pro nastavení grafu:

Zde můžeme přepnout řádky a sloupce - neboli zaměnit datové kategorie a řady. Jsou zde zobrazeny položky legendy (řady) a popisky vodorovné osy

Nahrávám...
Nahrávám...