V nabídce Vložení se seznámíme s druhou ikonou na kartě Tabulky. Tato ikona má název Tabulka a pomůže nám při vytvoření naformátované tabulky s filtrem a s možností seřazování dat.
Úvodem si připomeneme umístění karty Tabulky.
Ikonu Tabulka využijeme při zpracování dlouhé tabulky. Umístíme kurzor do oblasti dat a ikonu stiskneme.
Zobrazí se jednoduché dialogové okno:
Oblast tabulky je zde již předvolena - můžeme ji v případě potřeby upravit pomocí barevného tlačítka v poli Kde se nachází data pro tabulku. Pokud má tabulka nadpisy sloupců, ponecháme označené zaškrtávací políčko Tabulka obsahuje záhlaví.
Po potvrzení tohoto dialogového okna se automaticky zapne panel Nástroje tabulky - Návrh, který poskytuje možnosti pro různé úpravy tabulky.
Samotná tabulka potom vypadá takto:
Na tabulku se aplikoval styl (je tedy zformátována podle určité předlohy a její vzhled můžeme změnit pomocí panelu Nástroje tabulky, Návrh - Styly tabulky, kde se zobrazuje galerie stylů.
Současně se v prvním řádku tabulky zobrazují šipky pro ovládání filtru a seřazování dat v tabulce. Pomocí každé šipky je tedy přístupná nabídka, jejíž obsah závisí na charakteru dat ve sloupci. V případě sloupce Datum vyvoláme šipkou následující nabídku:
Prvé dva příkazy slouží pro seřazení kalendářního data. Příkaz Seřadit podle barvy obsahuje další příkaz:Vlastní řazení. Jeho potvrzením vyvoláme dialogové okno pro nastavení úrovní řazení:
Jedna úroveň řazení je zde přednastavena. Pomocí pole Seřadit podle-Sloupec ji můžeme změnit. V poli Řazení můžeme využít položku Hodnoty (nejčastěji), případně Barva buňky, Barva písma, Ikona buňky (v případě, že v tabulce budeme používat podmíněné formátování).
Ve sloupci Pořadí můžeme nastavit pomocí šipky buď vzestupné nebo sestupné řazení, případně řazení podle…