dnes je 20.4.2024

Input:

Excel 2007: Nabídka Vložení - karta Tabulky

7.2.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V nabídce Vložení se seznámíme s druhou ikonou na kartě Tabulky. Tato ikona má název Tabulka a pomůže nám při vytvoření naformátované tabulky s filtrem a s možností seřazování dat.

Úvodem si připomeneme umístění karty Tabulky.

Ikonu Tabulka využijeme při zpracování dlouhé tabulky. Umístíme kurzor do oblasti dat a ikonu stiskneme.

Zobrazí se jednoduché dialogové okno:

Oblast tabulky je zde již předvolena - můžeme ji v případě potřeby upravit pomocí barevného tlačítka v poli Kde se nachází data pro tabulku. Pokud má tabulka nadpisy sloupců, ponecháme označené zaškrtávací políčko Tabulka obsahuje záhlaví.

Po potvrzení tohoto dialogového okna se automaticky zapne panel Nástroje tabulky - Návrh, který poskytuje možnosti pro různé úpravy tabulky.

 

Samotná tabulka potom vypadá takto:

Na tabulku se aplikoval styl (je tedy zformátována podle určité předlohy a její vzhled můžeme změnit pomocí panelu Nástroje tabulky, Návrh - Styly tabulky, kde se zobrazuje galerie stylů.

Současně se v prvním řádku tabulky zobrazují šipky pro ovládání filtru a seřazování dat v tabulce. Pomocí každé šipky je tedy přístupná nabídka, jejíž obsah závisí na charakteru dat ve sloupci. V případě sloupce Datum vyvoláme šipkou následující nabídku:

 

Prvé dva příkazy slouží pro seřazení kalendářního data. Příkaz Seřadit podle barvy obsahuje další příkaz:Vlastní řazení. Jeho potvrzením vyvoláme dialogové okno pro nastavení úrovní řazení:

 

Jedna úroveň řazení je zde přednastavena. Pomocí pole Seřadit podle-Sloupec ji můžeme změnit. V poli Řazení můžeme využít položku Hodnoty (nejčastěji), případně Barva buňky, Barva písma, Ikona buňky (v případě, že v tabulce budeme používat podmíněné formátování).

Ve sloupci Pořadí můžeme nastavit pomocí šipky buď vzestupné nebo sestupné řazení, případně řazení podle

Nahrávám...
Nahrávám...