dnes je 29.5.2024

Input:

Excel 2007: Tisk - 1. část

20.8.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V praxi se určitě budeme setkávat s tabulkami, které budou svou velikostí přesahovat oblast běžné tiskové strany A4. Takovou tabulku je nutné pro tisk optimalizovat.

Pokud si nejsme jisti, že se tabulka vejde na 1 tiskovou stranu A4, otevřeme si ji v náhledu. Stiskneme tlačítko MS Office :

V nabídce tohoto tlačítka je příkaz Tisk - rozbalí se další nabídka, kde potvrdíme příkaz Náhled. Místo toho můžeme pro zobrazení náhledu použít klávesovou zkratku CTRL+F2.

Sešit se otevře v režimu náhledu, budeme mít k dispozici tyto karty:

První ikona je Tisk - slouží pro vyvolání dialogového okna pro tisk, ale k tomu přistoupíme až tehdy, budeme-li mít jistotu, že stránka se vytiskne tak, jak je třeba. To můžeme prověřit pomocí listování - použijeme příkazy Další stránka/Předchozí stránka na kartě Náhled. Jestliže zjistíme při tomto listování, že tabulka přesahuje rozměry tiskové stránky A4, musíme nejprve tabulku pro tisk upravit.

Někdy pomůže pouhé zúžení okrajů stránky nebo úprava šířky sloupců. Zapneme tedy volbu Zobrazit okraje na kartě Náhled. V náhledu stránky se zobrazí značky, které znázorňují okraje stránky a hranice sloupců.

Kteroukoli značku můžeme uchopit myší a posunout jí, přičemž první a poslední ze značek upraví šíři okrajů, ostatní značky upravují šíři sloupců.

Šíři okrajů, resp. přesné nastavení můžeme také provést pomocí ikony Vzhled stránky. V dialogovém okně nastavíme přesné hodnoty po přepnutí záložky Okraje:

V případě, že by tabulka byla naopak významně menší, než je tisková stránka, můžeme zde zapnout volby pro umístění na střed Vycentrovat na stránce - Vodorovně, Svisle.

V tomto dialogovém okně můžeme také vytvořit záhlaví a zápatí, pokud jsme je nepřipravili předem pomocí nabídky Vložení - karta Text - ikona Záhlaví a zápatí (o tom se pojednává samostatně v jiném textu).

Pro vytvoření

Nahrávám...
Nahrávám...