dnes je 25.5.2024

Input:

Excel 2007: Vytvoření vlastního seznamu

23.7.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Většina uživatelů určitě zná možnost, že do buňky zapíšeme název měsíce nebo dne a potom můžeme tažením za pravý dolní roh buňky vyplnit posloupnost měsíců nebo dní. Máme však možnost sestavit si vlastní seznam, který po zapsání první položky do buňky umožní vyplnit popsaným způsobem i další položky seznamu.

Stiskneme tlačítko Office, v nabídce tohoto tlačítka stiskneme tlačítko Možnosti aplikace Excel. V dialogovém okně zvolíme kategorii Oblíbené a stiskneme tlačítko Upravit vlastní seznamy:

Připomeneme si nejdříve, jak tzv. vlastní seznamy fungují. Jestliže napíšeme do některé buňky např. slovo leden, umístíme kurzor na pravý dolní roh buňky, táhneme se stisknutým levým tlačítkem myši, vyplní se názvy dalších měsíců:

Po stisknutí tlačítka Upravit vlastní seznamy se vyvolá dialogové okno, kde vidíme v poli Předdefinované seznamy všechny seznamy, které již existují. Zároveň máme možnost si vytvořit svůj vlastní seznam:

V poli Vlastní seznamy je aktivní položka NOVÝ SEZNAM. Do vedlejšího pole Položky seznamu můžeme začít zapisovat jeho jednotlivé položky.

Každou položku zapisujeme na zvláštní řádek, nakonec stiskneme tlačítko Přidat. Tím se nový seznam zařadí do pole Vlastní seznamy. Toto dialogové okno i předchozí dialogové okno zavřeme tlačítkem OK.

Nyní můžeme do buňky zapsat libovolné jméno ze seznamu. Uchopíme pravý dolní roh buňky a táhneme se stisknutým  levým tlačítkem myši (svisle nebo vodorovně). Vyplní se všechny položky.

Jiná možnost pro pořízení vlastního seznamu je jeho import. V tom případě musíme mít

Nahrávám...
Nahrávám...