dnes je 16.6.2024

Input:

Excel 2010: Makra - VBA - XML - 14. část

16.8.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V předchozím dílu o XML jsme v DOM = Document Object Model zapojili pod kořenový element hlavní kořeny = položky vyplněné daty z formuláře. Postupovali jsme ovšem provizorně, pod časovým tlakem. Dnes zkusíme provádět kontroly toho, co náš kód vyrábí za různých okolností, a doplníme vnitřní kontroly. Budeme se věnovat problematickým místům VBA s ohledem na výsledný XML.

Podkladová úloha: Ponecháváme si příklad s Klubem Franze Kafky z minulých dílů. Stáhněte si sešit 2013-14 XML.xlsm z odkazu na konci článku. Sešit otevřete. Uvidíte zhruba toto:

Když nám předsedova sekretářka denně telefonovala, usoudili jste, že váš VBA kód nemusí být krásný, hlavně když se hnete kupředu. Později si dáte práci, a fungující kód v klidu vylepšíte. Nyní již je provizorní výsledek odevzdán, a vy máte čas se zamyslet nad úskalími. Předseda dal chvíli pokoj.

Minule jsme sestrojili vždy samostatně nový element, opatřili jej potřebnými vlastnostmi, a napojili jej jako větvící se hlavní kořeny do struktury metodou appendChild. Takto postupně jsme sestrojili celý kořenový systém (část jste měli za domácí úkol), který jsme na závěr zapsali do XML souboru.

Dokonce jsme položku Jméno vložili ve více podobách, v mezinárodním formátu. Tím jsme si udělali „body“ pro UNESCO. Určitě je to potěšilo, a třeba nebudou tak protivní, až zjistí, že ještě není všechno dobře.

Pokud jste udělali domácí úkol, výsledný XML soubor vypadal takto:

Jsou tam nedostatky. Nejzřetelnější jsou

Nahrávám...
Nahrávám...