dnes je 25.5.2024

Input:

Excel 2010: Makra - VBA - XML - 4. část

1.2.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dále se budeme věnovat formátu XML – eXtensible Markup Language. XML se rozsáhle používá k výměnám dat. Posledně jsme s podporou VBA nechali Excel vytvořit XSD soubor = XML Schema Definition.

Vytvořený soubor KFK_export.xsd splňuje ve skutečnosti pravidla pro XML soubor, a obsahuje speciální okruh položek. Lze jej zobrazit a upravovat ve zmiňovaném XML Notepadu. Před editací vypadal takto:

Můžete si (pokud jste tak neučinili dříve) stáhnout XML Notepad například z adresy

 http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=7973

Minule jste měli za domácí úkol editovat náš xsd soubor tak, aby obsahoval všech 16 knih Franze Kafky, a místo původních písmen s diakritikou, kterou Excel nahradil podtržítky, dát odpovídající písmena bez diakritiky. Výsledek je zhruba tento:

Počítejte s tím, že to i v XML Notepadu dá trochu práce, než se naučíte s prvky pracovat, vkládat kopie prvkům správné úrovně, přetahovat je na nové místo, editovat název apod. Ale může vás uspokojit vědomí, že nic o moc lepšího zdarma k dispozici není. Upravené schéma je nicméně k dispozici ke stažení - KFK_export_upraven1.xsd.

Podkladová úloha: Ponecháváme si příklad s Klubem Franze Kafky z minulých dílů. Některé součásti však už nebudou potřeba, a ty jsou odstraněny. Stáhněte si sešit 2013-03 XML.xlsm z odkazu na konci článku. Sešit otevřete a přejděte na kartu Vývojář. (Pokud se vám karta

Nahrávám...
Nahrávám...