dnes je 22.7.2024

Input:

Excel 2010: Makra - VBA - XML - 5. část

6.2.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Popáté se budeme věnovat formátu XML – eXtensible Markup Language. XML se rozsáhle používá k výměnám dat. Posledně jsme importovali námi upravený XSD soubor = XML Schema Definition do Excelu.

Podkladová úloha: Ponecháváme si příklad s Klubem Franze Kafky z minulých dílů. Některé součásti však už nebudou potřeba, a ty jsou odstraněny. Stáhněte si sešit 2013-04 XML.xlsm z odkazu na konci článku. Sešit otevřete a přejděte na kartu Vývojář. (Pokud se vám karta Vývojář nezobrazuje, jděte přes Soubor->Možnosti->Přizpůsobit pás karet a v pravém panelu přidejte zatržítko před slovo „Vývojář „). Stiskněte ikonu „Zdroj“ a uvidíte zhruba toto:  

Naším dnešním úkolem bude propojit jednotlivé položky zdroje s buňkami v sešitě, neboli namapování. V první řadě si zvykneme užitečná schémata vhodně přejmenovat:

Například vhodný název by mohl být „Formulář_mapování1_export“. Samotné mapování takto jednoduchého schématu provedeme tak, že každý prvek ze schématu přetáhneme myší na buňku, kterou mapuje:

Povšimněte si, že již namapované prvky jsou uvedeny tučně. Při přetahování položky Datum_prihlasky narazíme na to, že naše schéma bylo vytvořeno automaticky, a rozlišováním číselných typů se nezabývalo. Přesněji řečeno, problém byl nastolen už při prvním exportu dat, v nichž excel exportoval datum jako celé číslo a nikoli jako formátovaný řetězec data. Proto bylo vytvořeno XSD, definující tuto položku jako celé číslo. A teď při mapování Excel odhalí rozpor, a nabízí nám dvě možná rozhodnutí: Přijmout formátování v listu Excelu, nebo přijmout formátování schématu (v našem případě „integer“). My teď samozřejmě zvolíme formátování v listu, aby se údaje zobrazovaly jako datum.

Co když se spletete, a propojíte Knihu7 ve schématu na Knihu8 v listu?

Nahrávám...
Nahrávám...