dnes je 16.6.2024

Input:

Excel 2010: Makra - VBA - XML - 7. část

11.3.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Při seznamování s formátem XML – eXtensible Markup Language jsme minule připravili makro na export položek z formuláře v Excelu. Export do XML souboru sloužil předsedovi kvůli UNESCO. Také jsme opatrně nahlédli do nitra schémat. Dnes připojíme makro na stisk tlačítka, ale tak, aby se tlačítko zobrazovalo jen oprávněným osobám (předsedovi).

Podkladová úloha: Ponecháváme si příklad s Klubem Franze Kafky z minulých dílů. Stáhněte si sešit 2013-06 XML.xlsm z odkazu na konci článku. Sešit otevřete a přejděte na list Param. Zde vyvolejte seznam maker např. pomocí <Alt+F8> a spusťte makro Exportuj_Formular. To, co se stane, osvětluje následující obrázek:

Na listu Param jsme si definovali bloky, které popisují ukládání exportovaného souboru. V tomto okamžiku se soubory ukládají s názvy v jakémsi datumčasovém rozlišení, což je sice poměrně obecné, ale do budoucna by se mohlo ukázat šikovnější třeba použít do názvu jméno uchazeče. Nicméně úkol od UNESCO je naléhavý, předseda na nás tlačí, tak mu honem uděláme tlačítko. Mohli bychom tlačítko umístit na skrytý list, který by si předseda vždycky odtajnil, a soubor by tlačítkem exportoval. Jenže to se předsedovi zdálo moc složité, musel by z listu Formulář pokaždé někam odskakovat. Zvolíme tedy jiné řešení.

Při otevření sešitu se makro zeptá, zda uživatel zná heslo, a pokud ano, tlačítko zviditelní. Nyní tedy založime tlačítko. Musíme si list odemknout, abychom na něj mohli něco umístit – heslo je „1234“.

Nyní musíme zjistit, jak se náš objekt jmenuje, abychom jej uměli skrývat nebo odkrývat na přání. Mohli jsme místo tvaru vložit ovládací prvek formuláře typu ActiveX, který má vlastosti dostupné na

Nahrávám...
Nahrávám...