dnes je 15.7.2024

Input:

Excel 2010: Makra - VBA - XML - 8. část

22.3.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Při seznamování s formátem XML – eXtensible Markup Language jsme minule připravili makro na export položek z formuláře na Excelovém listu. Export do XML souboru slouží předsedovi kvůli UNESCO. Vytvořili jsme kvůli tomu tlačítko, které se zobrazuje jen oprávněným osobám (předsedovi) znajícím heslo. Dnes se zaměříme na internacionalizaci našeho exportu. Již dříve jsme si uvedli, že položky ve znění např. „Datum_prihlasky“ budou asi v Paříži málo srozumitelné.

Podkladová úloha: Ponecháváme si příklad s Klubem Franze Kafky z minulých dílů. Stáhněte si sešit 2013-07 XML.xlsm. Sešit otevřete. Uvidíte zhruba toto:

Zavolal si vás předseda, byl velmi rozčilený a mával dopisem z UNESCO. Jestli prý chceme přijít o dotace, ať si z nich nadále děláme blázny. „Co jste to vytvořil za XML soubor, člověče? Víte, co nás to může stát?“, křičel předseda. „Tady mi píší, že jsme jim poslali soubor, který s pomocí expertů ze slovanských zemí a se slovníkem částečně vyluštili, napsali import, což jim zabralo nemalý čas, načež jim tam vyšel nějaký náš člen jménem Atráb Valsoraj. Nechali prohledat všechny jmenné seznamy z České republiky a nikdo takového jména u nás nežije. Valsoraj je prý podle Googlu jméno koně!“, vztekal jse předseda.

Půjčíte si dopis a zjistíte, že obsahuje dole požadavek, aby soubor XML obsahoval položky firstName, lastName, birthDate. Slíbíte předsedovi, že se na to podíváte a jdete na pracoviště. Pak si otevřete v XML Notepadu soubor se schématem a rozvinete si jednotlivé úrovně, jak ukazuje obrázek:

Musíme si teď něco říci o pravidlech tvorby schémat. Předně jde o dorozumívací prostředek, kterému mají rozumět jak lidé, tak programy. Tedy bude záležet na volbě slov srozumitelných co nejvíce lidem z oboru informatiky. Není překvapující, že tedy slova budou pocházet z angličtiny. Dále se dodržuje konvence, že Typy jsou pojmenovávány stylem VelkéhoVelblouda, zatímco elementy a atributy stylem maléhoVelblouda.

Možná vás zaskočí, že pořádně nevíte ani co jsou Typy, natož nějaký malýVelbloud. Začneme názorně. Např. na obrázku výše minOccurs je atribut, a jeho jméno je složeno ze dvou částí = „min“ jako „minimal“ = nejmenší a „Occurs“ =  výskytů. Do češtiny bychom to převedli nejspíš jako „nejmPocet“. A malýVelbloud zde znamená, že první slovo začíná malým písmenem, zatímco až to druhé nalepené za něj začíná velkým písmenem. Proč velbloud? Velké písmeno uvnitř složeného slova připomíná při troše fantazie velbloudí hrb. Pokud by slepenec obsahoval tři slova, třetí slovo by rovněž začínalo velkým písmenem. Pokud je jméno atributu pouze z jednoho slova, je celé malým písmem – např. „nillable“ (má význam, že hodnota smí být prázdná) . Hodnota atributu u minOccurs je 0, což znamená, že je přípustné

Nahrávám...
Nahrávám...