dnes je 16.6.2024

Input:

Excel 2010: Makro exportu aktuálního listu do samostatného souboru

18.1.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Velmi často pracuji s Excelem a používám obsáhlé soubory s mnoha listy. Na těchto listech mám mnohdy tabulky, které potřebuji exportovat svým kolegům nebo obchodním partnerům. Ovšem nechci vždy exportovat celý soubor (na kterém mám spousty dalších údajů, které naopak nechci dávat ven), ale jen daný list s údaji týkající se pouze toho, komu to posílám.

Ruční postup

Ruční postup je samozřejmě jednoduchý – kliknu pravým tlačítkem na daný list, zvolím příkaz Kopírovat/Přesunout – následně zvolím „Kopírovat“, dále zvolím kam (do nového souboru) a po potvrzení se mi list zkopíruje. Potom jej už jen přejmenuji a uložím, kam potřebuji.

Já však uvedenou operaci dělám poměrně často a chci si to zjednodušit makrem, které vše udělá za mne. To bude spouštěno ikonkou na panelu rychlého spuštění nebo na kartě příkazů. Po spuštění makra se mne jen zeptá jak se má exportovaný list jmenovat a následně jej tak pojmenuje. A pod stejný název uvedený list uloží do jasně definované složky (C:/DOKUMENTY).

Jak vytvořit makro

Uvedené makro je jednoduché – pouze je nutno definovat aktuální list, v němž stojíte pro následný export. A to tak, aby byl dynamický, a ne konkrétní název listu, kde zrovna stojím (to by nefungovalo obecně ve všech souborech).

Protože nepředpokládám od čtenářů velkou znalost VBA (programovací jazyk maker v MS Excel), tak si uvedené vytvoříme naprosto jednoduchým, laickým způsobem:

  • vytvoříme záznamové makro exportu konkrétního listu,
  • následně jej ručně upravíme tak, aby fungovalo dynamicky (vyexportuje jakýkoliv list, v němž stojím).

1/ Vytvoření záznamového makra exportu listu ve kterém stojím a uložení pod název EXPORT.xls do složky C:\DOKUMENTY

a)    Zapněte si v Excelu kartu „Vývojář“, postavte se do souboru na list, který chcete exportovat a spusťte záznamové makro příkazem

Nahrávám...
Nahrávám...