dnes je 25.5.2024

Input:

Excel 2013 a spolupráce s formáty webových souborů

17.2.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Excel umožňuje exportovat zapsané údaje do souboru typu HTML, který lze zobrazit v internetovém prohlížeči. Opačně lze importovat údaje z HTML či XML souborů.

Řešení příkladů v této kapitole vyžaduje soubory, které jsou umístěny v komprimovaném souboru Excel2013_HTML.zip. Komprimovaný soubor si zkopírujte do svého počítače a rozbalte jej.

Export údajů z Excelu do podoby HTML

Excel umožňuje exportovat zapsané údaje do souboru typu HTML, který lze zobrazit v internetovém prohlížeči. Při exportu si můžete vybrat jeden z následujících způsobů:

  • Export označené oblasti buněk.
  • Export celého sešitu.

Export označených buněk proveďte takto:

  1. Na listu označte oblast exportovaných buněk.
  2. Zvolte příkaz SOUBORUložit jakoProcházet.
  3. Jako typ souboru vyberte Webová stránka (*.htm; *.html).
  4. V zobrazeném okně označte volbu Výběr: List.
  5. Jestliže chcete změnit název vytvářené webové stránky, použijte tlačítko Změnit název, vyplňte potřebný text a potvrďte. Zapsaný název se zobrazí v prohlížeči jako nadpis stránky.
  6. Vyplňte název a umístění exportovaného souboru a potvrďte tlačítkem Publikovat.

V názvu exportovaného souboru typu HTML používejte pouze malá písmena bez diakritiky, číslice nebo podtržítko.

Důvodem je skutečnost, že většina webových serverů pracuje pod operačním systémem Unix, který jinak psané názvy nepřipouští.

 

Export celého sešitu proveďte obdobným postupem, ale v dialogovém okně označte volbu Celý sešit. Vytvořená webová stránka pak má na spodním okraji prohlížeče umístěny záložky, které umožňují zobrazovat jednotlivé listy exportovaného sešitu.

Při exportování sešitu se vytvoří i další soubory, které se uloží do pomocné podsložky. Jestliže chcete výsledek exportu zkopírovat na webový server, musíme do kopírování zahrnout i tuto podsložku.

Oběma uvedenými způsoby se vytvoří webová stránka, určená pouze pro čtení. Po zobrazení v prohlížeči není možné v ní provádět žádné změny. Při tvorbě webové stránky se převezme i formátování buněk. Export sešitu nebo jeho části do formátu webové stránky dále vede k převedení vzorců na čísla, grafů na obrázky apod. Vytvořené hypertextové odkazy jsou zachovány a jsou funkční.

Jestliže při exportu buněk ze sešitu Excelu do webové stránky použijete tlačítko Změnit název, zapsaný text se zobrazí v titulkovém pruhu prohlížeče, ale umístí se také na začátek webové stránky jako zvýrazněný nadpis.

Vytvořte webovou stránku z tabulky údajů, zapsané v sešitu Ceník.xlsx na listu „Ceník“ a uložte ji pod vhodným názvem. Jako název stránky použijte text „Nabídkový ceník“. Výslednou webovou stránku si můžete porovnat se souborem cenik.html.

Import údajů z internetu do sešitu Excelu

Excel umožňuje i opačný postup - import údajů z webové stránky na list Excelu. Pro import údajů z webové stránky postupujte takto:

 

  1. Na kartě DATA zvolte ze skupiny
Nahrávám...
Nahrávám...