dnes je 22.5.2024

Input:

Excel 2013: Formátování řádků a sloupců

13.6.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Jestliže vytváříte tabulku, zjistíte, že Vám standardní šířka sloupců nebo výška řádků nemusí vždy vyhovovat. Je potřeba si umět změnit velikost buněk podle obsahu, to znamená, že je třeba změnit šířky sloupců a případně i výšky řádků.

Změna šířky sloupců

Po otevření nového sešitu mají všechny sloupce stejnou šířku, kterou lze změnit myší nebo přes nabídku podle potřeby. Co se stane, když bude obsah buňky příliš dlouhý (příklad radky_sloupce.xlsx)?

  • Když je buňka napravo od příliš dlouhého textu prázdná, text přeteče do sousední buňky.
  • Pokud sousední buňky nejsou prázdné, text se zkrátí, ale je tam, neztrácí se, jen ho celý nevidíte.
  • Jestliže úzká buňka obsahuje číslice, objeví se znaky ####.

Asi nejrychlejší způsob změny šířky sloupce je pomocí myši. Stačí si kurzorem myši najet na linku mezi záhlavím sloupců (písmeny) tak, až se kurzor změní v dvojitou šipku. Potom začněte táhnout doleva nebo doprava a tím si sloupec zúžíte nebo rozšíříte. Všimněte si, že se vám zde zároveň objeví textový popisek, ve kterém je přesná šířka sloupce.

Jestliže se vám nechce přesně nastavovat šířku sloupce, stačí poklepat na linku mezi záhlavími sloupce. Tím se sloupec přizpůsobí nejširšímu textu, to znamená, že podle potřeby se rozšíří nebo zúží.

Šířku sloupce můžete změnit také pomocí dialogového okna, které se zobrazí z nabídky FormátŠířka sloupce ve skupině Buňky na kartě DOMŮ.

 

Šířka sloupce je vyjádřena počtem znaků (od 0 do 255), které se mohou objevit ve sloupci. Platí, že nula sloupec skryje. Pokud se podaří sloupec skrýt tímto způsobem, označte sloupce vpravo a vlevo od skrytého sloupce a pak nastavte velikost pro označené sloupce větší než nula. Tím se sloupec znovu zobrazí. Jiný způsob pro zobrazení skrytého sloupce je klepnutím na příkaz FormátSkrýt a zobrazitZobrazit skryté sloupce na kartě DOMŮ ve skupině Buňky. Rychlejší přístup k příkazům Skrýt a Zobrazit je pak pomocí místní nabídky.

Jak se upraví výška řádků

Standardně se výška řádku automaticky upravuje podle nejvyššího písma v daném řádku. Výšku řádku si můžete samozřejmě měnit také ručně. Jestliže najedete myší na linku mezi čísly řádků, kurzor myši se změní v dvojitou šipku a tažením myši nahoru nebo dolů řádek zúžíte nebo rozšíříte.

 

Jakmile

Nahrávám...
Nahrávám...