dnes je 17.6.2024

Input:

Excel 2013: Načtení dat z webových stránek

26.8.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Pokud si prohlížíte internetové stránky, můžete najít údaje v tabulce, které byste rádi použili při výpočtech Excelu. V takovém případě zkuste data z webových stránek přímo importovat. Bohužel ne všechna data jdou běžnou cestou do Excelu importovat. Vše závisí na tvůrci stránek, kde jsou data zveřejněna.

Novinky ve Windows 10

Jak údaje importovat? Klepněte na kartě DATA ve skupině Načíst externí data na ikonu Z webu.

Zobrazí se dialogové okno s názvem Nový webový dotaz, které slouží pro vyhledání internetové stránky, ze které potřebujete data načítat.

Do políčka Adresa tedy zadejte adresu internetových stránek. Nejjednodušší je nejprve stránky vyhledat v prohlížeči internetu a poté zobrazenou adresu do políčka nakopírovat. (Můžete využít pro vyzkoušení např. odkaz Aktuální kurzovní lístek měn na stránce www.csas.cz.) Jakmile klepnete na tlačítko Přejít, daná internetová stránka se v dialogovém okně zobrazí. Všimněte si, že se na této stránce navíc objeví šipky ve žlutém čtverečku. Tyto šipky označují tabulky, které můžete do Excelu načítat. Pro vlastní výběr potřebné tabulky na šipku klepněte. Tím se změní podklad na zelený a šipka se změní na zatržítko. Podle toho pak Excel pozná, kterou tabulku chcete načíst. Nakonec vše potvrďte klepnutím na tlačítko Importovat.

Zobrazí se dialogové okno Importovat data, ve kterém můžete zvolit, kam se mají nová data umístit (na aktuální list od určité adresy či na úplně nový list). Před potvrzením si ještě vyzkoušejte klepnout na tlačítko Vlastnosti. Otevře se dialogové okno pro nastavení dalších možností pro načítání dat. Například zde najdete způsob nastavení aktualizace, možnosti oprav a nahrazení dat po aktualizaci či nastavení formátu načítaných dat. Klepnutím na tlačítko OK se vrátíte zpět do dialogového okna Importovat data. Zde po potvrzení se již spustí vlastní import dat.

Na zvoleném listě v Excelu se zobrazí hlášení o načítání dat. Po chvilce se pak

Nahrávám...
Nahrávám...