dnes je 22.7.2024

Input:

Excel 2013: Počítáme s datem

30.12.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Při práci v tabulkách v programu Microsoft Excel 2013 jste si určitě všimli toho, že pokud do buňky zapíšete datum, zarovná se při standardním nastavení automaticky doprava. To znamená, že Excel se na datum dívá jako na číslo, se kterým umí počítat. Platí to však pouze pro data od 1. 1. 1900. Se staršími daty Excel počítat neumí, uloží je pouze jako textový řetězec.

Asi vás nyní napadne, že pak jde určitě spočítat počet dnů mezi dvěma daty nebo zjistit, kolikátého bude za určitý počet dnů. Opravdu lze toto v tabulce snadno spočítat. Jen si zadejte do dvou buněk (například A1 a A2) různá data (příklad dny.xlsx).

Potom si klepněte na buňku, ve které chcete mít vypočítaný rozdíl, například na buňku C1, a zadejte jednoduchý vzorec pro rozdíl =A2-A1. Po potvrzení se v buňce zobrazí číslo vyjadřující počet dnů mezi dvěma zadanými daty (Excel chápe, že rozdíl dvou buněk obsahujících datum není datum, ale číslo, a tak sám nastaví správný formát).

Jednoduchým způsobem pak můžete vypočítat i to, kolikátého bude za určitý počet dnů. Zkuste si napsat do buňky A1 dnešní datum (příklad dny.xlsx). Do buňky B1 zadejte například číslo 21 jako například dobu splatnosti.

Potom už jen do buňky C1 můžete zadat jednoduchý vzorec pro součet dvou čísel =A1+B1. Po potvrzení se vám v buňce C1 zobrazí opravdu vypočítané hledané datum. Nemusíte tak již odpočítávat potřebné datum v kalendáři, ale stačí zadat do Excelu

Nahrávám...
Nahrávám...