dnes je 21.4.2024

Input:

Excel 2013: Práce s doplňky a jejich instalace

7.11.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Microsoft Excel obsahuje mnoho funkcí, které někteří lidé při běžné práci nepoužívají. Proto je často Office nainstalován takzvanou typickou instalací. Pokud však někdo začne Excel používat více, zjistí, že mu některé možnosti mohou usnadnit práci, hlavně při složitějších výpočtech nebo zpracování statistiky.

V takovém případě je třeba říci, že s nimi chcete začít pracovat, jsou totiž obsaženy v takzvaných Doplňcích.

Obecně se může říci, že doplňky jsou programy, které do Excelu přidávají volitelné příkazy a funkce. Excel může obsahovat několik typů doplňků:

  • doplňky programu Excel,
  • vlastní doplňky modelu COM (Component Object Model) – rozšiřuje možnosti Excelu, jsou vytvářeny v programovacím jazyce (Visual Basic, Visual C++ a Visual J++) a mají příponu .dll nebo .exe,
  • rozšiřující balíky XML (mohou propojením sešitu s databázemi např. usnadnit vyplňování formulářů nebo sdílení dat),
  • doplňky pro automatizaci – instalaci obvykle zajišťuje vývojář daného doplňku.

Základní sada doplňků je hned k dispozici při instalaci na instalačním CD a další jsou přístupné na serveru Microsoftu. Další rozšíření se dají najít i na jiných serverech na internetu.

Zavedení a případná instalace doplňků

Pokud nevíte, zda máte v Excelu potřebné doplňky připravené, pak je nejjednodušší klepnout na kartě SOUBOR na položku Možnosti a zde přejít na záložku Doplňky.

Výběrem volby Doplňky aplikace Excel v části Spravovat (ve spodní části záložky) a kliknutím na tlačítko Přejít se zobrazí dialogové okno Doplňky, ve kterém se nacházejí různé doplňující funkce a nástroje editoru Excel.

Je třeba však mít na paměti, že dané doplňky se standardně do operační paměti nenatahují. Natáhnou se až tehdy, když je v dialogovém okně označíte zatržítkem. Potom už jen stačí klepnout na tlačítko OK a daný doplněk se bude nacházet např. na kartě DATA (doplňky Analytické nástroje a Řešitel) nebo VZORCE (doplněk Euro Currency Tools). Ve starších verzích Excelu si uživatelé často instalovali doplněk Analytické nástroje kvůli užitečné funkci WORKDAY. V novějších verzích Excelu už je tato

Nahrávám...
Nahrávám...