dnes je 22.5.2024

Input:

Excel 2013: Sloučení dat

24.10.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Možná jste si již v Microsoft Excelu s příkazem Sloučit zkoušeli hrát, ale třeba vám nebylo jasné, k čemu může být tento nástroj při práci opravdu užitečný.

Představte si, že máte na jednotlivých listech (mohlo by se jednat i o samostatné soubory) údaje od jednotlivých prodejců o množství prodaných kusů (příklad Excel2013_SlucovaniDat.xlsx).

Nyní byste potřebovali zjistit, kolik kusů se v jednotlivých čtvrtletích opravdu prodalo, přičemž každý prodejce neprodával všechny typy zboží. To znamená, že přímý součet napříč listy udělat rychle nejde.

Zkontrolujte si nejprve, zda záhlaví tabulek od jednotlivých prodejců je správně napsané (prostě nejsou překlepy nebo mezery navíc). Potom si vložte do sešitu nový čistý list (tlačítko se symbolem + v řádku s názvy listů ve spodní části okna), na který chcete daný souhrn dat vytvořit. Daný list si pojmenujte (například poklepáním myši na název listu). Na tomto listu nyní budete vytvořit novou tabulku, která bude obsahovat součty s celkovým prodejem. Proto si aktivujte tu buňku, kde by tabulka měla mít začátek, například A3. Potom už klepněte na kartě DATA ve skupině Datové nástroje na ikonu Sloučit a zobrazí se dialogové okno Sloučit.

V zobrazeném dialogovém okně v rozevíracím seznamu u políčka Funkce klepněte na funkci, která se má použít pro vytvoření nové tabulky (nebo ponechejte funkci Součet, protože potřebujete zjistit celkový prodej zboží).

Poté v políčku Odkaz zadejte zdrojovou oblast určenou ke slučování. V dané situaci se bude jednat o buňky, které zahrnují tabulku údajů od prvního prodejce, například Nováka. Zároveň se ujistěte, že vybíráte záhlaví dat, tedy popisky sloupců a řádků.

Poté klepněte na tlačítko Přidat a oblast se přesune do políčka Všechny odkazy. Stejným způsobem nyní musíte myší zadat oblasti z tabulek od dalších prodejců, to znamená z listů „vesely“, „smutny“ i „jedlicka“.

Nakonec v rámečku Použít popisky nesmíte zapomenout zatrhnout políčka s textem V horním

Nahrávám...
Nahrávám...