dnes je 20.4.2024

Input:

Excel 2013: Spouštění maker

30.12.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Makra, která máte v Excelu vytvořená, se mohou spouštět různými způsoby. Rozhodnutí závisí na tom, k čemu má makro při zpracování dat v sešitě sloužit. I když poslední krok samozřejmě děláte vy.

Nejčastěji se při spouštění maker používá asi klávesová zkratka nebo tlačítko či ikona. Pokud je makro vytvořené jako funkce, pak žádné tlačítko ani klávesovou zkratku samozřejmě nepotřebujete, protože zde se postupuje stejně, jako by se jednalo o standardní vestavěnou funkci Excelu (například vlastní funkce povrch_valce – příklad Excel2013_MakraSpousteni.xlsm).

Jinou záležitostí je, především pro pokročilé uživatele, že se připraví takzvané událostní makro. Co to znamená? Jedná se o makro, které se spustí automaticky po vzniku nějaké události, například při otevření sešitu, přechodu na jiný list, potvrzení buňky či uzavření sešitu.

Spouštění makra klávesovou zkratkou

Při záznamu maker nemusíte hned přiřazovat danému makru klávesovou zkratku. Také pokud makro kopírujete z jiného sešitu nebo přímo zapisujete v kódu jazyka Visual Basic, pak klávesovou zkratku nemá. Jak se tedy dodatečně makru klávesová zkratka přiřadí?

  1. Klepněte na kartě VÝVOJÁŘ ve skupině Kód na ikonu Makra.
  2. Otevře se dialogové okno Makro se seznamem maker, která máte již vytvořená.
  3. Označte makro, ke kterému potřebujete přidat klávesovou zkratku, a klepněte na tlačítko Možnosti.
  4. Otevře se dialogové okno Možnosti makra, ve kterém můžete klávesovou zkratku zadat. Lze použít klávesy Ctrl+znak nebo klávesy Ctrl+Shift+znak, kde znak je libovolná klávesa s písmenem na klávesnici, kterou jste si pro zadání zvolili. Znakem nesmí být číslice ani zvláštní znak. Zvolená klávesová zkratka má pak v době, kdy je otevřen sešit obsahující dané makro, přednost před všemi výchozími klávesovými zkratkami celého programu Excel.
  5. Po klepnutí na tlačítko OK a uzavření dialogového okna Makro již můžete začít klávesovou zkratku přímo používat.

Spouštění makra tlačítkem

Někdy však může být výhodnější vytvořit pro

Nahrávám...
Nahrávám...