dnes je 20.4.2024

Input:

Excel 2013: Vkládání obrázků a jejich úprava

4.11.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Jednou z možností, jak oživit dokument vytvořený v Excelu, je vložení vhodného obrázku. Takový obrázek můžete vložit jako klipart z on-line galerie Office, z existujícího souboru ve vašem počítači či na síti, můžete jej zkopírovat z jiné aplikace nebo jej sami nakreslit.

Vložení obrázku-klipartu z galerie Office

Dostupným zdrojem množství nejrůznějších obrázků je on-line galerie Office. Do otevřeného sešitu Excel vložíte obrázek typu klipart následovně.

Proveďte volbu Online obrázky na kartě VLOŽENÍ ve skupině Ilustrace. Zobrazí se okno Vložit obrázky se třemi volbami: kromě klipartů (volba Klipart z Office.com) můžete hledat obrázky pomocí vyhledávače Bing nebo nechat prohledat webové úložiště SkyDrive přidružené k vašemu účtu. Dále se nabízí i možnost prohledávat obrázky uložené ve vašem účtu na Facebooku nebo Flickru.

Pro vyhledání vhodného obrázku zadejte do vyhledávacího pole klíčové slovo, vystihující hledaný námět. V podokně se zobrazí miniatury nalezených obrázků. Pokud některý z nich vyhovuje vašemu záměru, stačí jej označit a klepnout na tlačítko Vložit. Obrázek bude vložen do aktuálního listu.

S vloženým obrázkem můžete dále pracovat. Chová se jako objekt na ploše listu – můžete jej pomocí myši uchopit a umístit na potřebné místo. Pomocí úchopových bodů po jeho obvodu můžete měnit jeho velikost a tvar. Po vybrání obrázku se na pásu karet zobrazí karta FORMÁT.

Jednotlivá tlačítka na této kartě nabízejí možnost s obrázkem dále pracovat, například jej oříznout, upravit jeho barvu a jas, nastavit jeho velikost, přidat grafické efekty. Kreslené kliparty lze rozdělit na jednotlivé objekty a případně u nich měnit barvu výplně, styl a barvu čáry atd. Kliknutím na šipku v pravém dolním rohu skupin Styly obrázků nebo Velikost na kartě FORMÁT se zobrazí podokno, ve kterém lze provádět detailnější nastavení. Popsané možnosti práce s obrázkem se týkají také obrázků, vložených do sešitu jiným způsobem.

Vložení obrázku ze souboru

Chcete-li vložit do sešitu obrázek, který máte uložený v souboru (například fotografii nebo nakreslený obrázek), postupujte následovně.

V otevřeném sešitu klikněte na kartě

Nahrávám...
Nahrávám...