Pokud se řekne slovo vyhledávání, tak každý si vzpomene na příkazy Najít či Nahradit na kartě DOMŮ ve skupině Úpravy. V Excelu tyto příkazy sice existují, ale navíc se zde nachází ještě daleko zajímavější, takzvané vyhledávací funkce. Ty Vám pomohou v rámci určitých dat vyhledat či zjistit určitou informaci a zapsat ji do požadované buňky.
Například na základě kódu zboží či služeb, které máte v tabulce, zjistit název či cenu (příklad excel_vyhledavaci_funkce.xlsx).
V jiné tabulce máte zaznamenané jednotlivé prodeje tak, jak šly za sebou. U těchto prodejů máte jen data, kód výrobku a množství prodaných kusů. Nyní byste však potřebovali doplnit do tabulky vždy název výrobku i jednotkovou cenu.
K doplnění právě těchto informací můžete použít funkci SVYHLEDAT. Proto klepněte na řádku vzorců na ikonu fx a spusťte tak průvodce Vložit funkci.
V zobrazeném dialogovém okně nyní klepněte na šipku u nabídky Vybrat kategorii a zvolte si položku Vyhledávací. Tím se v části Vybrat funkci zobrazí seřazené všechny funkce zařazené v MS Excelu právě mezi funkce vyhledávací. Mezi nimi si nyní vyberte funkci SVYHLEDAT a klepněte na tlačítko OK. Tím se zobrazí druhý krok tohoto průvodce, ve kterém je třeba doplnit jednotlivé argumenty.
Do políčka Hledat je třeba zadat hodnotu, kterou chcete v tabulce se zbožím vyhledávat, tedy kód zboží, nebo odkaz na kód zboží. V políčku Tabulka pak musí být odkaz na oblast dat, ve které se má vyhledávat. Pozor, nesmíte zapomenout na absolutní adresy, aby se odkaz na vyhledávací tabulku při kopírování neposouval. Do dalšího políčka Sloupec pak zapíšete číslo (pořadí) sloupce, ze kterého se mají požadované informace získávat. Pokud se jedná o název zboží, pak to bude druhý sloupec, pokud o jednotkovou cenu, bude to sloupec třetí.
A poslední políčko s názvem Typ je také důležité, i když se nejedná o argument povinný. Tento argument je logická hodnota a určuje to, zda se má vyhledávat přesně, nebo jen přibližně. Co to znamená? Jestliže chcete, aby se odpovídající hodnoty vyhledávaly přesně, zadáte jako typ logickou hodnotu NEPRAVDA. V takovém případě data v prvním sloupci v tabulce pro vyhledávání nemusí být seřazena, na druhé straně, pokud však daná hodnota neexistuje (tedy daný kód zboží), funkce vrátí chybové hlášení #NENÍ_K_DISPOZICI. V některých případech stačí pouze vyhledávání přibližné, tehdy se zadá logická hodnota PRAVDA (případně zadávat nic nemusíte). Musíte však mít hodnoty v prvním sloupci tabulky předem seřazené vzestupně. A to proto, že když funkce SVYHLEDAT nemůže najít hledanou hodnotu přesně, tak použije nejbližší hodnotu nižší než je hodnota hledaná.
Po doplnění jednotlivých argumentů již klepněte na tlačítko OK a výsledek se v buňce hned zobrazí. Pak stačí jen vzorec nakopírovat do dalších buněk ve sloupci.
Podobným způsobem byste takto snadno mohli zjistit i jednotkovou cenu.
NahoruKdy použít přibližné vyhledávání?
V předchozí úloze se jednalo jasně o přesné vyhledávání zboží na základě jeho kódu. Kde se dá ale použít vyhledávání přibližné? Představte si, že jsou objednávky s různým počtem kusů. Kdo objedná více, tomu dáte určitou slevu. Nejprve si však do tabulky rozepište, jaké slevy při jakém počtu kusů budete dávat.
To znamená,…