dnes je 24.6.2024

Input:

Excel 2013: Vyplňování datových řad

7.10.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Užitečným pomocníkem při práci v Microsoft Excelu 2013 jsou řady, protože s nimi můžete rychle vyplnit data, seznamy položek či chybějící hodnoty nebo vzorce. V Excelu totiž lze automaticky doplňovat datové, časové i číselné řady či posloupnosti.

Zkuste si napsat například do jedné buňky slovo srpen. Do dalších pak jednoduše myší vyplníte automaticky měsíce další (září, říjen, listopad, prosinec, leden, …). Jak? Buňku s napsaným měsícem (srpen) označte a myší najeďte do jejího pravého dolního rohu, kde je vidět malý černý čtvereček. Jakmile se kurzor myši změní v malý křížek, stiskněte jen levé tlačítko myši a táhněte směrem, kam je třeba doplnit následující hodnoty, například dolů (příklad Excel2013_Rady.xlsx).

Po uvolnění levého tlačítka myši se pak v buňkách, přes které jste myší přejeli, zobrazí doplněné hodnoty i s formátováním. Toto doplnění dat neplatí pouze pro měsíce, ale třeba také pro dny, roky, čísla či jiné položky. Jestliže však budete mít v buňce text (případně číslo), ze kterého Excel nepozná, jak přesně potřebujete následující buňky doplnit, tak obsah označené buňky nakopíruje na buňky následující.

Pokud buňka obsahuje číslo, datum nebo časové období, které lze rozšířit do řady, nebudou hodnoty kopírovány, ale zvyšovány o určitou hodnotu.

Pro číselné řady pak zkuste vyplnit dvě za sebou následující buňky, obě označte do bloku a tažením myši za úchyt (pravý dolní roh) řadu rozšiřovat. Všimněte si, že pokud do první buňky napíšete číslo 1, do druhé pak 3, dostanete tažením myši v následujících buňkách čísla 5, 7, 9, … Čísla se zvětšují vždy o dvojku, což je právě rozdíl mezi čísly 1 a 3.

Jestliže si napíšete pouze jedno číslo, například 1, a budete při tažení za úchyt držet klávesu Ctrl, pak se budou objevovat postupně hodnoty 2, 3, 4, 5. Pokud byste klávesu Ctrl nedrželi, budou se zobrazovat v buňkách jen samé jedničky. Uvedenou vlastnost se zadáním dvou buněk lze použít i pro měsíce, dny či data. Pak bude opravdu hodnota v následujících buňkách narůstat o zjištěný rozdíl.

Typy řad, které lze vyplňovat

V Excelu jsou různé typy řad, které lze automaticky vyplnit třeba jen pomocí myši. Pro vyplnění sousedních

Nahrávám...
Nahrávám...