dnes je 18.4.2024

Input:

Excel 2013: Využití existující šablony při tvorbě sešitu

19.4.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V MS Excel máte kromě způsobu vytváření nových souborů případ od případu možnost využít také šablon.

Co je šablona?

Jde o normální sešit Excelu obsahující listy se vzorovými údaji a formátováním, který je uložen na vhodném místě na disku se zvláštní příponou *.xltx. Při jejím použití má každý vytvořený sešit vždy shodný formát, vzhled a shodný typ či možný počet zadávaných údajů s ostatními sešity na dané šabloně založenými. Typickým příkladem pro použití šablony může být vytváření protokolů, inventárních seznamů či faktur. Pro práci se šablonami můžete vytvořit vlastní novou šablonu, nebo použít šablonu již existující. V této kapitole bude pojednáno o použití existující šablony.

Výhody práce s existující šablonou

Jestliže chcete, aby nový sešit byl vytvořen stejně jako sešit již existující, můžete postupovat tak, že existující soubor otevřete a poté uložíte pod jiným názvem. Po vymazání starých dat by pak bylo možné zadat data nová. Tento postup je snad možné uplatnit v případě, že se jedná o ojedinělé použití existujícího vzoru. V případě, že chcete sešit v daném uspořádání používat opakovaně a často, bude toto kopírování a mazání starých dat zdlouhavé a nepohodlné, může dojít ke smazání či přepsání žádoucích dat nebo naopak ponechání starých údajů. Navíc může jít o situaci, kdy není žádoucí pracovat s předešlými údaji (například možné ovlivnění uživatele).

Všechny uvedené nevýhody odstraňuje použití existující šablony. Navíc přináší další výhodu, kterou je možnost spolehlivě zajistit například jednoznačné automatické číslování dokumentu v rámci nějaké číselné řady.

Použití existující šablony

Pokud chcete vytvořit nový dokument na základě existující šablony, musí být tato šablona dostupná. Součástí instalace MS Office pod Windows 7 je i on-line přístup k velkému množství

Nahrávám...
Nahrávám...