dnes je 24.6.2024

Input:

Excel 2013: Zamknutí a skrytí vzorců v buňkách

21.12.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

S tabulkami často nepracujete sami, ale ve skupině jiných uživatelů, nebo celé tabulky posíláte dalším uživatelům (zákazníkům, obchodním partnerům, …). V takovém případě se může stát, že nechcete, aby jiní uživatelé vzorce, které v tabulkách máte, změnili či dokonce vůbec viděli. Proto je užitečné používat zamykání buněk, listů či celých sešitů.

Zamykání listů a buněk

Pokud tedy potřebujete pro další úpravy uzamknout jen jeden list bez jakýchkoliv dalších nastavení, pak klepněte na kartě REVIZE ve skupině Změny na ikonu Zamknout list.

Zobrazí se dialogové okno, ve kterém zaškrtnutím políčka Uzamknout list a obsah uzamčených buněk zabráníte jakýmkoliv změnám v buňkách, grafech či jiných objektech.

Navíc zde najdete možnost nastavení některých akcí, které se mají uživatelům v rámci práce s listy povolit (například výběr buněk, formátování, vkládání řádků či sloupců, …). Zaškrtněte si ty volby, které chcete povolit i po uzamčení listu. Můžete ještě zadat heslo a poté klepnout na tlačítko OK.

Zobrazí se dialogové okno Potvrdit heslo, kde heslo zadáte znovu a vše potvrdíte. Dejte si pozor na to, že u hesla se rozlišují malá a velká písmena, proto ho vždy musíte uvádět přesně tak, jak bylo zadáno. Jinak heslo může mít až 255 znaků, to znamená, poznamenejte si ho někde a uložte na bezpečné místo. Pokud heslo zapomenete nebo ztratíte, již nebudete moci k zamčeným prvkům listu snadno získat přístup.

Uzamknout list můžete i bez zápisu hesla, ale takto chráněný list se dá snadno odemknout. Tento způsob je užitečné používat tehdy, když si list se vzorci a uspořádáním teprve připravujete a potřebujete si vyzkoušet, zda jednotlivé vzorce a doplnění buněk budou i po uzamčení pracovat správně. Vyzkoušejte si například také, jestli se v uzamčeném listu můžete snadno mezi odemknutými buňkami pohybovat rychle pomocí klávesy tabulátoru.

Uzamčení a odemčení buněk

Zamčení listu je vždy velmi důležité i pro buňky, ale správně před zamčením listu byste

Nahrávám...
Nahrávám...