dnes je 16.6.2024

Input:

Excel 2016: Doplněk Date Picker

5.6.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Do buněk v excelovském sešitu je sice možné zapisovat datumy, ale Excel samotný nenabízí žádný standardní nástroj pro jejich snadný výběr z kalendáře. Pokrytí této často poptávané funkce si dává za cíl hned několik externích doplňků. My si ukážeme práci s doplňkem Date Picker od Sama Radakovitze. Doplněk funguje v Excelu od verze 2007 až po nejnovější verzi 2016.

Instalace doplňku

Doplněk je zdarma ke stažení na adrese http://samradapps.com/datepicker po kliknutí na odkaz Download now. Stáhne se nám zazipovaný archív, ve kterém najdeme jediný soubor samradapps_datepicker s příponou xlam. Standardní postup instalace doplňku (přes záložku Doplňky v nabídce Soubor > Možnosti) autor nedoporučuje (v případě tohoto doplňku může selhat), a tak půjdeme cestou ruční instalace. „Stačí umístit stažený xlam soubor do složky XLSTART. Cesta k ní se může lišit podle použité verze Microsoft Office. Nejsnáze se k ní dostaneme tak, že v Průzkumníkovi zapíšeme do adresního řádku text %APPDATA%\Microsoft\Excel\XLSTART… a stiskneme Enter.“

K vložení souboru do této složky potřebujeme oprávnění správce. Případného odstranění doplňku bychom pak dosáhli smazáním xlam souboru.

Používání doplňku

Pří příštím startu Excelu se na kartě Domů objeví nová skupina Date s jediným tlačítkem Date Picker.

Označíme v listu buňku, do které chceme vložit datum, a klikneme na horní část tlačítka Date Picker. Zobrazí

Nahrávám...
Nahrávám...