dnes je 29.5.2024

Input:

Excel 2016: Formulářové prvky - 1. část

9.11.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Jednou z cest, jak zvýšit uživatelskou přívětivost excelovských sešitů, je použití formulářových prvků. Formulářové prvky (např. zaškrtávací políčka, rozbalovací seznamy atp.) totiž umožňují uživateli pohodlně zadávat data.

Zobrazení karty Vývojář

K vytváření formulářových prvků potřebujeme mít zobrazenou kartu Vývojář. V nabídce Soubor > Možnosti přejdeme na záložku Přizpůsobit pás karet a zaškrtneme pole u karty Vývojář. Na pásu karet se zobrazí karta Vývojář, na které nás bude ve skupině Ovládací prvky zajímat tlačítko Vložit.

Vytváření formulářových prvků

Kliknutím na tlačítko Vložit se zobrazí nabídka se dvěma částmi. V části Ovládací prvky Active X najdeme formulářové prvky, které ke svému fungování potřebují vytvoření navazujících maker. My se ale omezíme na formulářové prvky z části Ovládací prvky formuláře, které lze spravovat s použitím běžných funkcí zadávaných do buněk, a tedy bez nutnosti tvorby maker.

Formulářový prvek vytvoříme tak, že klikneme na jeho ikonu v nabídce a následně buď jen klikneme na list (použije se pak jeho výchozí velikost) anebo prvek tažením myší nakreslíme (čímž můžeme jeho velikost hned určit). U prvků Zaškrtávací políčko a Přepínač je vhodnější použít vytvoření kliknutím. U ostatních typů prvků je naproti tomu vhodnější kreslení tažením myší.

Velikost je v každém případě možné změnit i dodatečně standardním způsobem – tj. potažením za úchyty v rozích příp. ve středu stran označeného prvku. Pozor ale na to, že kliknutím na prvek dochází nikoliv k označení prvku, ale k jeho použití (např. k zaškrtnutí políčka, rozbalení seznamu atp.). Označení provedeme nejjednodušeji tak, že na prvek klikneme s přidrženou klávesou Ctrl. Tento způsob označení lze použít vždy, když potřebujeme formulářový prvek upravit – nejen pokud potřebujeme změnit jeho velikost, ale i tehdy, když ho chceme např. přesunout anebo přepsat jeho popisek.

K pohodlnému přepsání popisku se dostaneme i pravým tlačítkem myši a zadáním příkazu Upravit text.

Druhy formulářových prvků

Na výběr máme následující prvky:

Nahrávám...
Nahrávám...